Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas brífingu po stretnutí s predsedom hnutia O¼ANO v Hoteli Devín. Bratislava, 3. marec 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Jakub Julény
11. júna 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Súdny dvor Európskej únie rozhodol o novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach

Bývalý prezident SR Andrej Kiska sa pre schválenú regulačnú novelu v Národnej rade SR obrátil v jeseni 2017 na Ústavný súd SR.

Nepozdávalo sa mu, že novela vzala právomoc prezidentovi vymenovať a odvolávať nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a tieto kompetencie zostali vláde.

Taktiež namietal, že proces cenovej regulácie energií môžu pripomienkovať ministerstvá hospodárstva či životného prostredia.

Obrátil sa na súdny dvor

Slovenský ústavný súd sa nakoniec obrátil na Európsky súdny dvor, či slovenská novela nejde proti európskym smerniciam. Ten však v oboch prezidentom namietaných prípadoch nevidí problém.

Skutočnosť, že právomoc vymenúvať a odvolávať predsedu národného regulačného úradu prešla na Slovensku z prezidenta republiky na vládu, sama o sebe nepredstavuje porušenie smernice o trhu s elektrinou. Slovensko môže rovnako, s výhradou zaručenia nezávislosti regulačného orgánu, stanoviť účasť zástupcov ministerstiev v určitých konaniach pred týmto orgánom s cieľom zabezpečiť ochranu verejného záujmu,“ konštatoval Súdny dvor Európskej únie.

Stratí nezávislosť

Bývalý prezident Andrej Kiska bol presvedčený, že vďaka regulačnej novele nie je regulačný úrad ochránený od politických tlakov, stratí svoju nezávislosť.

Zle formulovaná stratégia, protichodné ciele, konflikty záujmov, slabá kontrola a zlé pravidlá. Slovenské domácnosti a zamestnávatelia v dôsledku toho platia jedny z najvyšších poplatkov za distribúciu elektriny a koncová cena elektriny pre podnikateľov patrí dokonca medzi najvyššie v celej EÚ,“ zdôraznil vtedy bývalý prezident.

Podľa vtedajšieho ministra hospodárstva Petra Žigu bývalý prezident SR chcel svojimi krokmi v otázke regulačnej novely len prekryť svoje kauzy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.