Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Súdny dvor EÚ nariadil nové rokovanie o výnimke pre zásobník plynu v Česku

Výnimku udelila zásobníku v Dambořicích česká vláda, EK však neskôr rozhodla, že výnimka je nelegálna. Moravia Gas Storage rozhodnutie komisie napadla na súde EÚ prvej inštancie a ten v septembri 2013 toto rozhodnutie zrušil. Zdôvodnil to tým, že EK pri zvažovaní prípadu použila nesprávny právny základ a mala postupovať podľa druhej smernice o zemnom plyne a nie podľa tretej, ktorá vstúpila do platnosti 3. marca 2011.

Komisia sa však odvolala na Súdny dvor. Ten včera rozhodol, že postup komisie podľa tretej smernice bol v poriadku. Celú kauzu ale poslal späť na súd prvej inštancie k novému rozhodnutiu, pretože je podľa neho potrebné prerokovať ďalšie výhrady MND voči rozhodnutiu komisie.

„Včerajšie rozhodnutie neznamená nič iné než to, že žaloba Moravia Gas Storage na EK sa bude opäť prerokovávať v prvej inštancii a v prípade opätovného odvolania niektorých zo strán bude opätovne prerokovaná na Súdnom dvore,“ tlmočila včera ČTK Dvořáková.

Stavba zásobníkov s kapacitou takmer 450 miliónov metrov kubických, ktorý bude jedným z najväčších v ČR, začala v roku 2014. Dvořáková včera uviedla, že celková investícia do jeho výstavby predstavuje 2,5 miliardy českých korún. O náklady na výstavbu sa delí Gazprom a MND.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.