Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Súd zamietol žiadosť BP o vrátenie navyše vyplatených kompenzácií

Ropná firma nesúhlasila v mnohých prípadoch s výškou kompenzácií, pretože, ako sa ukázalo, výška bola buď nadhodnotená, alebo odškodné nemalo byť vyplatené vôbec. Spoločnosť tak navyše vyplatila stovky miliónov dolárov. Dôvodom bol pôvodne nesprávny vzorec na výpočet kompenzačných platieb firmám, ktoré utrpeli v dôsledku havárie ropnej plošiny Deepwater Horizon v apríli 2010 ekonomické škody. BP tvrdí, že takmer 800 firiem takto dostalo na odškodnom viac než malo.

Napríklad stavebná spoločnosť nachádzajúca sa stovky kilometrov od pobrežia získala na odškodnom 13,2 milióna USD (10,38 milióna eur). Podľa BP si však vzhľadom na jej škody nezaslúžila viac než 4,8 milióna USD. Podobne firma, ktorá predáva zvieratá a zvieracie kože, dostala na kompenzáciách o 14 miliónov USD viac. Súdy neskôr rozhodli, že vzorec na výpočet bol nesprávny.

BP bola presvedčená, že zistenia súdov povedú k vráteniu neoprávnene vyplatených peňazí. Sudca federálneho súdu v New Orleans však rozhodol, že napriek vyplateniu vyšších kompenzácií, než aké sa v skutočnosti vyplatiť mali, spoločnosť BP ich už naspäť žiadať nemôže. Firma sa proti rozsudku plánuje odvolať. Podľa nej by bolo spravodlivé peniaze, ktoré boli vyplatené navyše, vrátiť.

Britská spoločnosť v minulých rokoch vyčlenila finančné rezervy na vyčistenie zasiahnutých oblastí a kompenzácie v hodnote 42 miliárd USD. Navyše, súd v New Orleans začiatkom septembra rozhodol, že spoločnosť sa v prípade havárie plošiny dopustila hrubej nedbanlivosti a je hlavným vinníkom havárie. Tento verdikt by firmu BP mohol zaťažiť ďalšími takmer 18 miliardami USD.

(1 EUR = 1,2712)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.