Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Súd v Izraeli zablokoval dohodu o ťažbe plynu z poľa Leviathan

Vláda vlani predala kontrolu nad Leviathanom konzorciu texaskej firmy Noble Energy a domácej skupiny Delek Group a primäla ich predať niektoré menšie majetky v tomto sektore. Kritici sa obrátili na súd s námietkami, že dohoda vytvorí energetický monopol a je príliš veľkorysá voči súkromným firmám.

Súd vzniesol výhrady k ustanoveniu dohody, podľa ktorého sa vláda zaväzuje, že v nadchádzajúcom desaťročí nebude v sektore plynu meniť reguláciu a že firmy za to urýchlia rozvoj ložiska, uviedla agentúra Reuters. Podľa súdu nemá vláda k takýmto dlhodobým rozhodnutiam právomoc. Verdikt dáva vláde rok na zmenu dohody, inak by sa musela zrušiť.

Minister energetiky Juval Steinitz označil tento verdikt za „nešťastné rozhodnutie“, ktoré môže spôsobiť nezvratnú škodu energetickej bezpečnosti i celej ekonomike. Dodal, že vláda nájde cestu, ako podporiť ťažbu plynu, a bude sa tým zaoberať v nasledujúcich dňoch.

Partneri konzorcia pre rozvoj Leviathanu vyzvali vládu, aby na krok súdu reagovala urýchleným riešením neistoty, ktorá po ňom nastala. Firmy konštatovali, že súd mal námietku len proti jedinému článku dohody a nezistil problém u iných záväzkov, ktoré sa týkajú daní alebo vývozných kvót.

Izrael bol donedávna závislý na dovoze plynu, v roku 2013 ale zahájila Noble Energy s Delek Group a ďalšími izraelskými firmami ťažbu na poli Tamar v Stredozemnom mori. Ťažba na Leviathanu má podľa plánov Noble Energy začať v roku 2019. Plyn z týchto nálezísk má krajine pomôcť uspokojiť na niekoľko desaťročí domáci dopyt a mohol by z nej spraviť aj vývozcu plynu.

Zásoby na poli Tamar sa odhadujú na 241 miliárd metrov kubických. Pole Leviatan má odhadované zásoby 540 miliárd metrov kubických.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.