Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BP-Deepwater Horizon
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Havária ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Foto: SITA/AP Photo/Gerald Herbert
28. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Súd s BP odložili o týždeň

Federálny súd v New Orleanse mal proces proti BP začať v včera. Súdne konanie má svojím rozsahom i obsahom patriť k najzložitejším v dejinách americkej justície. Len na strane žalobcov prenajali 340 právnikov z 90 advokátskych kancelárií.

Obžalobe čelí BP a päť ďalších spoločností, ktoré sa na prevádzkovaní plošiny či na likvidáciu havárie podieľali. Ako žalobca stojí proti nim americká federálna vláda, štáty Louisiana a Alabama.

Podľa žalobcov havária bezprostredne poškodila 130.000 ľudí žijúcich v okolitých amerických štátoch. Na celkovom rozsahu škôd spôsobených morskému ekosystému a okolitému životnému prostrediu sa experti dodnes nedohodli.

Podľa amerických médií BP a jej partnerom hrozí pokuta a náhrada škôd v celkovej výške až 40 miliárd dolárov. Spoločnosť už poškodeným vyplatila sedem miliárd a finančne sa vysporiadala aj s rodinami jedenástich mŕtvych robotníkov.

Americká tlač v minulých dňoch špekulovala o intenzívnom neverejnom rokovaní medzi BP a americkým ministerstvom spravodlivosti, ktorého výsledkom by mala byť mimosúdna dohoda. Dohady ešte zvýšila informácia, že americká vláda sa s jednou z obvinených firiem na náhrade škody už dohodla.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.