Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Súd: Firma TEPCO a japonská vláda sú zodpovedné za Fukušimu

Okresný súd v prefektúre Fukušima dospel k názoru, že vláda a spoločnosť TEPCO neposilnili bezpečnostné opatrenia v elektrárni, hoci už od roku 2002 vedeli o možnom riziku cunami v regióne.

Zemetrasenie so silou deväť stupňov a následná prívalová vlna cunami pripravili 11. marca 2011 v Japonsku o život takmer 19 000 ľudí a spôsobili najväčšie nukleárne nešťastie vo svete od havárie v ukrajinskom Černobyle v roku 1986. Prírodná katastrofa vyradila vo Fukušime z prevádzky chladiace systémy elektrárne, jadrá troch reaktorov sa roztavili a do vzduchu, pôdy a do mora sa uvoľnili rádioaktívne častice. Únik radiácie vo Fukušime si vyžiadal evakuáciu asi 160 000 osôb.

Žalobu, ktorú dnes riešil súd, v roku 2015 podalo 3800 ľudí, prevažne bývalých obyvateľov oblasti, kde sa elektráreň Fukušima nachádza. Požadovali odškodné za to, že prišli o obživu. Podľa tlačových agentúr šlo o najväčšiu hromadnú žalobu osôb poznamenaných týmto jadrovým nešťastím.

Na japonské súdy bolo od jadrovej katastrofypodaných asi 30 podobných žalôb, prostredníctvom ktorých požadovalo kompenzácie asi 12 000 ľudí. Dnešný verdikt je druhý, ktorý pripísal zodpovednosť za nešťastie aj japonskej vláde. Prvý rozsudok, ktorý viní z katastrofy okrem prevádzkovateľa elektrárne aj vládu v Tokiu, vyniesol v marci súd v Maebaši.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.