Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Súd EÚ: ČEZ diskriminoval bulharských Rómov umiestnením elektromerov

Podľa rozhodnutia súdu nie je možné umiestniť elektromery do nedostupnej výšky v jednej štvrti, ak sú v inej štvrti v bežnej výške. Takýto postup podľa súdu Rómov diskriminuje na základe etnickej príslušnosti a to aj napriek tomu, že je preukázateľné, že v dotyčnej oblasti dochádzalo k častejšej manipulácii s elektromermi alebo k ich poškodzovaniu.

Štát musí podľa súdu nájsť iné riešenia, ako zaistiť bezpečnosť elektrickej siete a správne zaznamenávanie spotreby. Nedostupná výška, v ktorej sú elektromery umiestnené, údajne navyše bráni zákazníkom kontrolovať svoju spotrebu.

„Elektromery boli umiestnené do výšky už v minulosti, dávno pred vstupom spoločnosti ČEZ na bulharský trh. Dôvodom bola ochrana zdravia a veľakrát aj holých životov v lokalitách, kde veľmi často dochádzalo k neoprávnenej manipuláciu so zariadeniami,“ uviedla hovorkyňa ČEZ. Vyjadrenie európskeho súdneho dvora si podľa nej musí firma podrobne preštudovať. „Žiadna pokuta nám ale z nej zatiaľ nevypláva. Nie je to navyše konečné rozhodnutie, ale iba odpoveď na dotazy bulharského súdu, ktorý záležitosť rieši,“ doplnila Půlpánová.

Na opatrenie si sťažovala miestna žena zo západobulharskej Dupnice. V rokoch 1999 až 2000 údajne elektrárenská spoločnosť ČEZ, ktorá pôsobí na západe Bulharska, umiestnila v jej štvrti elektromery na betónové stĺpy elektrického vedenia vo výške 6 až 7 metrov. V iných štvrtiach s menším počtom žijúcich etnických Rómov ich však ponechala vo výške 1,7 metrov, väčšinou priamo v bytoch zákazníkov či na fasádach a plotoch.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.