Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. mája 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Súčasťou plánu rozvoja jadrovej energetiky v ČR nie je závod na výstavbu jadrového paliva

„Niektorí mali pocit, že to ohrozuje národnú bezpečnosť ČR, tak sme to vypustili. Bola to okrajová téma,“ povedal Mládek. Doplnil, že strategický plán vznikajúcu v spolupráci s českým ministerstvom financií obsahuje predovšetkým zámer stavať jadrové bloky a približuje spôsob výstavby. Zabezpečiť by ich mala pravdepodobne dcérska firma ČEZ. Obavy a o národnú bezpečnosť v spojení so závodom vyjadrilo napríklad ministerstvo obrany, uviedol. ÔPodotýka, že jediné, čo sme v pláne mali, že sa urobí štúdia o tom, či by to nebol dobrý nápad,“ povedal k prípadnej výstavbe závodu na palivo Mládek.

Národný akčný plán rozvoja jadrovej energetiky, rokovanie o ktorom česká vláda nedávno prerušila, nadväzuje na aktualizáciu energetickej koncepcie schválenej minulý týždeň. Z tej vyplýva, že hlavným zdrojom výroby energie v Česku bude jadrová energetika a OZE. Predstavitelia vlády sa taktiež už dohodli na tom, že nebudú garantovať výkupnú cenu elektriny z nových zdrojov.

Mládek zopakoval, že príprava počíta s dostavbou až dvoch blokov v Temelíne a dvoch v Dukovanoch. Pravdepodobnejšie je ale to, že pribudne po jednom bloku v obidvoch lokalitách, ako prvé budú Dukovany kvôli skoršiemu uplynutiu životnosti tamojších zdrojov. „S vysokou mierou pravdepodobnosti vďaka regulácii EÚ bude jadrová elektráreň v Dukovanoch odstavená v priebehu rokov 2035 a 2037, teda v čase, keď reaktorom vyprší 50 rokov,” zmienil minister. Optimistický odhad podľa neho predpokladá fungovanie súčasných reaktorov až 60 rokov.

Minister taktiež spresnil, že dcérska spoločnosť ČEZ by v prípade rozhodnutia o dostavbe rokovala s dodávateľom technológie, ktorý by mohol byť spoluvlastníkov dcérskej firmy až do 49 %. To má zabrániť neúmernému predlžovaniu a predražovaniu stavby.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.