Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. februára 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Súčasťou Južného toku možno aj Rumunsko

Bukurešť sa môže stať súčasťou plynovodu Južný tok ako jedna z jeho tranzitných krajín. Správa prišla iba deň po stretnutí rumunského ministra hospodárstva Adrieana Videanu a námestníka šéfa Gazpromu Alexandra Medvedeva. Pôvodným zámerom ich rokovania bolo vybudovanie podzemných zásobníkov plynu v Rumunsku.

Bližšie detaily stretnutia nie sú známe. Alexander Medvedev na stretnutí vyjadril túžbu prehĺbiť energetickú spoluprácu medzi štátmi, ktorá trvá už viac než 30 rokov. V roku 2009 Rusko predalo Rumunsku plyn v objeme 2,04 mld. metrov kubických.

Bukurešt medzičasom doručila ruskej strane všetky informácie, ktoré sú potrebné na vypracovanie štúdie o uskutočniteľnosti trasy plynovodu cez územie krajiny. Informovala o tom ruská spravodajská agentúra Ria Novosti.

Plynovod Južný tok sa má začať stavať už tento rok. Spustenie do prevádzky sa očakáva v roku 2015. Prepraviť má 63 mld. kubických metrov ročne a náklady na jeho výstavbu by mali dosiahnuť 19 až 24 mld. eur. Ruský plyn sa prostredníctvo neho dostane z Ruska cez Čierne more až do Bulharska. Odtiaľ povedie jedna vetva cez Grécko na juh do Talianska, druhá do strednej Európy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.