Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júla 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

Štyri veľké objekty v Rimavskej Sobote bude mesto vykurovať vlastnými kotolňami

Jeden z objektov, materská škôlka na Dobšinského ulici, už vlastnú kotolňu má a stačí ju sprevádzkovať. V ďalších troch, konkrétne v Dome kultúry, krytej plavárni a materskej škôlke na Rybárskej ulici, je potrebné kotolne vybudovať. Na tento účel si samospráva vezme úver vo výške približne 235.000 eur. „Počas piatich rokov túto pôžičku splatíme. Ručím za to, že oproti terajšku budeme šetriť 45 % nákladov na vykurovanie a z týchto prostriedkov zvládneme nielen splácať úver, ale časť z nich budeme môcť aj prerozdeliť na iné účely,“ konštatoval primátor.

Schváleniu zámeru budovania kotolní predchádzala takmer dvojhodinová diskusia poslancov, ktorí mali k návrhu viac pripomienok. Podľa názoru viacerých je výstavba vlastných kotolní v rozpore s energetickou koncepciou mesta a samospráva by mohla radšej hľadať iné zdroje doplnkového vykurovania, prípadne sa zamerať na vyregulovanie súčasného systému a zabránenie tepelných strát. Zazneli aj obavy, že pre odpojenie mestských objektov firma STEFE zvýši ceny tepla obyvateľom, prípadne aj samotnému mestu v zostávajúcich objektoch, do ktorých bude teplo dodávať. Napriek týmto pripomienkam však nakoniec poslanci vybudovanie kotolní odsúhlasili.

„Toto rozhodnutie hodnotím ako veľmi nešťastné a nekvalifikované. Tvrdíme, že úspory 40 až 45 % nebudú nikdy dosiahnuté a je to zavádzanie verejnosti a poslancov zo strany predkladateľa. Dopadom môže byť zvýšenie fixných nákladov v jednotkovej cene tepla pre ostatných občanov mesta,“ povedal pre TASR Miroslav Obšívaný, člen predstavenstva spoločnosti STEFE SK. Ako však dodal, firma bude hľadať opatrenia, aby bol tento dopad na obyvateľov minimálny.

„Dovolím si otvorene povedať, že na zasadnutí zvíťazil zdravý rozum. Ja chápem aj postoj pánov zo STEFE, ale my chceme šetriť. Navyše, úplne sa neodpájame, dodržíme zmluvu a 5 až 10 % tepla budeme stále čerpať z centrálneho rozvodu. Zvyšok však budú dodávať naše kotolne,“ zdôraznil na margo rozhodnutia poslancov Šimko. Ako dodal na záver, zmluvu o plnej dodávke tepla so STEFE podpíše v septembri už len do konca roka a od 1. januára mesto spustí nové kotolne.

Stanovisko STEFE

Podľa skupiny STEFE bolo rozhodnutie mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote o výstavbe doplnkových zdrojov vykurovania urobené na základe neúplných a zavádzajúcich informácii, proti energetickej koncepcii mesta a bude mať dopad na celkovú cenu tepla pre obyvateľov mesta. Celková cena tepla sa vplyvom zníženia odberu tepla zo 4 mestských objektov zvýši o 4,2 % a fixná zložka o 7,72 %.

Spoločnosť poukázala na to, že na výstavbu kotolní mesto v súčasnosti nemá voľné finančné prostriedky a rozhodlo sa zaťažiť mestskú kasu a požiadať o bankový úver vo výške 235 tis. eur. Predložená informatívna správa podľa STEFE neobsahuje energetické audity na objekty, dopadovú štúdiu a nezávislú analýzu, ktorá by objektívne posúdila celkové skutočné náklady, právnu, technickú aj ekonomickú rovinu investičného zámeru vybudovania doplnkových zdrojov vykurovania. 

Celé stanovisko skupiny STEFE nájdete na tomto odkaze.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.