Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
12. marca 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Štyri firmy vytvorili kartel, PMÚ im udelil vyše sedemmiliónovú pokutu

Štyri energetické spoločnosti dostali pokutu za kartel vo výške viac ako sedem miliónov eur. Spoločnosti SPIE Elektrovod, AlterEnergo, LiV ELEKTRA a KLEMENT sa podľa zistení inšpektorov dohodli na spoločnom postupe pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania na dodávku stavebných a montážnych prác a súvisiacich tovarov a služieb potrebných pri výstavbe elektrického zariadenia. Tender vyhlásila Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Trom spoločnostiam SPIE Elektrovod, AlterEnergo a LiV ELEKTRA zakázal PMÚ účasť vo verejnom obstarávaní na tri roky. Firma KLEMENT má vďaka spolupráce s inšpektormi PMÚ pri vyšetrovaní zákaz vo verejnom obstarávaní na jeden rok. Voči ostatným dvom spoločnostiam, VUJE a EGEM, ktoré sa zúčastnili tendra protimonopolný úrad konanie zastavil.

Nepreukázalo sa totiž, že porušili ustanovenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Prvostupňové rozhodnutie protimonopolného úradu už potvrdila aj Rada Protimonopolného úradu SR, ako odvolacieho orgánu.

PMÚ prešetroval spomínané firmy na základe podnetu od Nadácie Zastavme korupciu. Tá poukázala na podozrenie z možného protisúťažného konania spočívajúceho v koordinácii postupu pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania.

Na základe výsledkov prešetrovania PMÚ začal správne konanie voči šiestim podnikateľom vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž a v ňom dospel k záveru, že štyria podnikatelia svoj postup v procese prípravy a predkladania súťažných ponúk do verejnej súťaže koordinovali,“ konštatuje protimonopolný úrad.

Na základe rozhodnutia PMÚ dostala spoločnosť SPIE Elektrovod pokutu vo výške 4,4 milióna eur, AlterEnergo 1,8 milióna eur a LiV ELEKTRA vo výške 776-tisíc eur. Spoločnosť KLEMENT vďaka spolupráci s PMÚ dostala pokutu 160-tisíc eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.