Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štvrtý ročník Gypsy Spirit 2012 venovaný V. Havlovi začína

Od prvého ročníka v roku 2009 napĺňa projekt Gypsy Spirit svoje  ciele: prezentovať prácu a výsledky všetkých, ktorí prispievajú k zlepšeniu situácie Rómov na Slovensku; vytvoriť verejnú platformu na prezentáciu pozitívnych výsledkov a na ocenenie práce s rómskou komunitou.

V rámci štvrtého ročníka môžu byť nominovaní jednotlivci i organizácie na Ocenenia:

  • pre mimovládnu organizáciu za realizáciu konkrétneho projektu zameraného na podporu a rozvoj rómskej menšiny a jeho dosiahnuté výsledky
  • pre spoločnosť – firmu, ktorá podporuje projekty zamerané na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity
  • pre mimoškolské vzdelávacie aktivity zamerané na rómske deti a mládež
  • pre  jednotlivca, ktorý dlhodobou prácou prispel k zlepšeniu postavenia Rómov
  • Čin roka za čin, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca
  • Gypsy Spirit médiá  – špeciálne ocenenie pre novinára/novinárku, ktoré aj v štvrtom ročníku bude uznaním za objektívnu alebo pozitívnu informáciu o rómskej problematike na Slovensku

Základnými kritériami hodnotenia budú obdobie realizácie aktivít (dlhodobé hľadisko), dosiahnuté výsledky a ich merateľnosť, motivačný vplyv na okolie a iné projekty, jedinečnosť, originalita a kreativita riešenia – mimoriadny prínos a pozitívne vnímanie verejnosťou.

Vyhlasovateľmi 4. ročníka GYPSY SPIRIT 2012 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC); Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity; OZ LÁČHO DROM; Národné centrum pre rovnosť príležitostí; Slovenské elektrárne, člen skupiny ENEL, generálny partner a Rádio EXPRES, partner kategórie Čin roka.

V priebehu predchádzajúcich ročníkov sa o cenenie Gypsy Spirit  uchádzalo  335 mimovládnych organizácií, firiem a jednotlivcov. O víťazoch vždy rozhodovala Odborná porota a porota Čin roka. Členmi porôt boli v minulosti, napríklad aj: Václav Havel, PhDr. Sylvia Porubänová, Michael Kocáb, Andrzej Mirga, Rumyan Russinov a Jaroslav Kiska, či „Cigánska diablica“ Silvia Šarköziová, Leila Abassová, Andrej Bán, Jarmila Balážová, Miroslava Hapalová, Rena Milgrom, Eva Babitzová alebo František Godla. Minulý ročník Gypsy Spirit podporili svojou účasťou v odbornej porote Michael Kocáb, Costel Bercus, Nicholas Martyn, Zeljko Jovanovic, Katarína Mathernová a Miroslav Pollák.

Termín na podávanie prihlášok je do 31.mája 2012. Tri nominácie v každej z kategórií budú zverejnené na tlačovej konferencii dňa 26. júna 2012. Víťazi budú známi na slávnostnom odovzdávaní ocenení začiatkom októbra. Prihlášky a viac informácií o projekte nájdete na internetovej stránke www.gypsyspirit.eu.

TYRŠOVO NÁBREŽIE (11:00 – 14:00)

  • Tlačová konferencia

    Oficiálne vyhlásenie 4. ročníka udeľovania ocenení – Gypsy Spirit 2012.

  • Kokavakere Lavutára – Sendreiovci a sólisti speváckeho zboru Čercheňora (Hviezdičky)
  • Róbert Riga, umelecký kováč z Dunajskej Lužnej
  • Anička Oláhova, víťazka rómskej Superstar 
  • Beautiful People, výstava fotografií Šymona Klimana
  • Farebný svet, výstava obrázkov detí zo ŠZŠ Spišský Štiavnik
  • ochutnávka tradičnej rómskej kuchyne

AUPARK (17:00 – 20:00)

  • Bohémiens – pod vedením primášky Barbory Botošovej
  • Kokavakere Lavutára – Sendreiovci
  • Tanečný súbor Terňi voďi (Mladá duša)

Súčasťou programu budú príhovory osobností:

Miroslav POLLÁK – splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, tvorivé dielne žiakov SSOŠ v Kežmarku, Arne B. MANN – romista, Martin ŠULÍK – režisér filmu Cigáň, Ricco Šarközi – spevák, Ľubomíra SLUŠNÁ-FRANZ – prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu. Program pripravil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC).

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích a osvetových  programov pre sociálne slabé skupiny (programy zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne  v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje projekty Zdravé komunity a Fond na vzdelávanie mladých rómskych umelcov v 42 osadách na východnom a strednom Slovensku.

Slovenské elektrárne i Enel sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Svoju spoločenskú zodpovednosť pri podnikaní nazývajú Energiou pre krajinu – Energia pre šport, Energia pre kultúru, Energia pre vzdelanie, Energia pre prírodu a Energia pre život. Sú to sféry aktivít – energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti pri podnikaní (CSR) na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí do programu Energia pre život.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.