Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chladiace veže 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce, 2. júl 2019.
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
3. septembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce dokončia ešte neskôr, ako sa predpokladalo

Podľa plánov mal byť štvrtý blok uvedený do komerčnej prevádzky zhruba o rok neskôr ako tretí mochovský jadrový blok.

Na základe stavu rozostavanosti štvrtého bloku predpokladáme viac ako ročný odstup medzi uvádzaním tretieho a štvrtého bloku do prevádzky,“ povedala pre portál vEnergetike.sk riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Miriam Vachová.

Kontrolný úrad

Kontrolný úrad sa nechce k potenciálnym termínom uvedenia dvoch nových jadrových blokov v Mochovciach vyjadrovať. Podľa úradu, termíny sú plne v kompetencii investora.

Investor sa momentálne sústreďuje na uvedenie tretieho bloku do prevádzky. Rovnaké činnosti ako sa vykonávajú v súčasnosti na treťom bloku sa budú musieť následne vykonať aj na štvrtom bloku. Očakávame, že po začiatku uvádzania tretieho bloku do prevádzky investor upresní časový harmonogram ukončovania štvrtého bloku,“ konštatovala Vachová.

Na štvrtom mochovskom bloku v súčasnosti stále prebieha montáž zariadení strojnej technológie a čistiace preplachy. „V etape neaktívnych funkčných testov je len malá časť zariadení elektro a časť rozvádzačov hlavného riadiaceho systému,“ uzavrela Vachová.

Dostavba Mochoviec

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka by mohol byť tretí mochovský jadrový blok v prevádzke koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho.

Tretí mochovský blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.