Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. mája 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Štvrtina elektriny zo Slnka do roku 2050

Solárne technológie majú podľa „cestovnej mapy“ IEA potenciál uspokojiť až štvrtinu svetového dopytu po elektrickej energie. Medzinárodná agentúra sa v mape sa sústredí na dve technológie a to fotovoltaické články a koncentračné slnečné elektrárne. Podľa IEA majú jednotlivé technológie potenciál zabezpečiť 11 a viac percent elektriny, čím by sa mohlo ušetriť približne 60 mld. ton emisií CO2.

Fotovoltaika má podľa odhadu agentúry potenciál najmä v oblastiach s decentralizovanou elektrickou sieťou a energetickými zdrojmi. Na druhej strane, koncentračné systémy môžu zohrávať dôležitú úlohu najmä pri zásobovaní veľkých miest, vysoko zaľudnených regiónov a oblastí s vysokou koncentráciou priemyslu.

Nevyhnutnou podmienkou pre rozširovanie fotovoltaických technológií je vytváranie  politických rámcov na stimuláciu solárnej energetiky a dlhodobých stratégií. Prostredníctvom vhodných opatrení sa solárna energetika môže stať konkurencieschopnou aj voči fosílnym palivám. Pri fotovoltaike IEA hovorí o roku 2020 a pri koncentračných systémoch o roku 2025. Dôležitou súčasťou každej stratégie je podľa IEA investovanie do výskumu a vývoju a do demonštračných projektov.

Dôležitou otázkou je aj dobudovanie sietí a dostatočných kapacít pre distribúciu elektriny zo slnka aj na veľké vzdialenosti. V tomto prípade sa hovorí najmä o projekte Desertec, ktorý sa má vybudovať na pobreží severnej Afriky a elektrickou energiou zásobovať aj Európu. Elektrina do Európy sa má prevážať prostredníctvom vysokovoltážnych káblov. Severná Afrika bude podľa odhadu IEA do roku 2050 zároveň aj najväčším producentským regiónom elektriny z koncentračných slnečných technológii.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.