Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. marca 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štvorica záujemcov o SE finišuje svoje ponuky

Podiel v Slovenských elektrárňach chce štvorica záujemcov. Ako naznačuje Reuters, záväzné ponuky sa očakávajú už v apríli. „To ale neznamená, že dohoda bude rýchlo hotová. Ide o zložitú vec so spornými bodmi,“ doplnil jeden zo zdrojov. Talianska skupina Enel na tieto tvrdenia nereagovala.

Otáznik visí nad súčasnou hodnotou podielu Talianov, najmä v súvislosti s nedokončenými blokmi elektrárne v Mochovciach. Podľa zdroja, na ktorý odkazuje Reuters, má 66 %-ný balík akcií Enelu v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku hodnotu 3 mld. eur, odhady väčšiny analytikov sa ale pohybujú nižšie. Konečná suma ale bude závisieť od vyriešenia otázok okolo dokončenia 3. a 4. bloku atómky v Mochovciach.

Menšinový podiel 34 % akcií v Slovenských elektrárňach kontroluje štát. Zámer vlády o možnom posilnení pozície vo firme je ale zatiaľ nejasný.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis dnes novinárom potvrdil, že štát ako menšinový akcionár nemá na zvyšný podiel predkupné právo.

Vláda mieni podľa jeho slov počkať ohľadom prejavenia záujmu o navýšenie svojho podielu v spoločnosti až po vyhodnotení ponúk, ktoré záujemcovia predložia. „Počkáme si na prvé výsledky ponúk, ktoré dostane spoločnosť Enel. Už v minulosti som prehlásil, že by som bol za, aby štát posilnil svoje postavenie,“ uviedol.

Skupina Enel je v súčasnosti najviac zadlženou energetickou spoločnosťou v Európe. Celkový dlh predstavuje 38 mld. eur. Koncom roka 2014 sa Enelu podarilo úspešne predať 22 percent akcií španielskej dcérskej spoločnosti Endesa. Predaj aktív na Slovensku má byť súčasťou ozdravného plánu.

Pôvodne rátali Taliani aj s predajom divízií v Rumunsku. Vo februári ale vedenie oznámilo, že predaj rumunských aktív pozastavuje.

© energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.