Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eastring - eastring.eu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mapa plynovodu Eastring. Foto: eastring.eu
4. septembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Štúdiu o plynovode Eastring vypracujú Maďari

Aktivity v pozadí projektu Eastring neutíchajú. Hrozba ruského Gazpromu, že sa v budúcnosti rozhodne odkloniť tranzit cez Ukrajinu prinútila Eustream, aby hľadal iné obchodné príležitosti. Obojsmerné prepojenie medzi Slovenskom a juhovýchodnou Európou postupne naberá na diplomatickom poli čoraz silnejšiu pozíciu. Hoci prepravca patriaci do portfólia EPH lobovanie u politikov zvláda, konečné investičné rozhodnutie v tejto veci zatiaľ prijaté nebolo.

Záujemcov v tendri bolo viacero

Vlani v decembri bol preto vyhlásený tender na realizáciu „feasibility study“. Do verejného obstarávania sa prihlásilo 8 subjektov zo 7 krajín. Domácim zástupcom bola slovenská pobočka konzultačnej spoločnosti KPMG. Víťazom tendra sa napokon stala firma Euroil z Maďarska, ktorá v elektronickej aukcii predložila najnižšiu cenu. Hodnota zákazky je 620 000 eur bez DPH.

Vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti si Eustream nemusí hradiť z vlastného vrecka. Sumou 1 milión eur naň prispel Brusel. Financie potečú z podporného programu EÚ na financovanie infraštruktúry – Nástroja na prepájanie Európy (CEF Energy). O pridelení grantu v polovici februára tohto roka informoval podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Aké trasy sú v hľadáčiku?

Štúdia uskutočniteľnosti bude skúmať trojicu možnosti trasovania. Z nich dve  majú byť návrhom samotného Eustreamu. Prvá z nich by mala viesť z Veľkých Kapušian do Maďarska cez plynárenský uzol Csengersima a kompresorovú stanicu Beregdaróc. Následne sa cez Rumunsko napojí na uzol Giurgiu Ruse v Bulharsku, odkiaľ má pokračovať do Turecka resp. na pobrežie Čierneho mora.

V rámci druhej varianty by Eastring nemusel začínať vo Veľkých Kapušanoch, ale napríklad aj v kompresorovej stanici vo Veľkých Zlievcach. Cez maďarský uzol pri meste Csanádpalota by sa trasa tiahla cez Rumunsko opäť do bulharského uzla Giurgiu Ruse v Bulharsku a odtiaľ sa dostala až k vonkajšej hranici EÚ. Trasu tretej varianty majú vytýčiť analytici z Maďarska. Podľa zverejnených dokumentov má byť čiastočne alebo úplne tvorená z novej infraštruktúry.

Nová kompresorová stanica

V závislosti od zvoleného trasovania by mala byť dĺžka Eastringu v rozmedzí od 846 do 1029 kilometrov. V prvej fáze projektu by mal plyn tiecť v smere na Balkán. Prípravu na tento scenár dokumentuje výstavba novej, na Slovensku piatej kompresorovej stanice v obci Lakšárska Nová Ves na Záhorí. O výstavbe sa už rozhodlo, Eustream na tento účel využije dve staršie turbosústrojenstvá, ktoré pre neho upraví a sprevádzkuje talianska firma za takmer 30 mil. eur.

V druhej fáze projektu Eastring sa má spustiť obojsmerný tok. Na Slovensku by sa reverzom mohol dostať plyn z Kaspickej oblasti, Východného Stredomoria alebo z Blízkeho východu. V poslednej fáze by sa mohla technická kapacita plynovodu zdvojnásobiť z 20 miliárd metrov kubických na konečných 40 miliárd m3. Ak sa Eustream v prípade Eastringu rozhodne prijať konečné investičné rozhodnutie, testovacia prevádzka sa má spustiť po troch rokoch.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.