Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štúdia: Vládne subvencie v energetike sú nespravodlivé

Štúdia zistila, že spodných 60 % domácností z hľadiska príjmov dostalo len asi 10 % objemu subvencií. Horných 20 % domácností s ročnými príjmami nad 75-tisíc dolárov získalo 60 % celkovej sumy.

„Najextrémnejším prípadom je program zameraný na elektrické vozidlá, kde horná príjmová pätina získala asi 90 % všetkých daňových kreditov,” uviedli autori štúdie Severin Borenstein a Lucas Davis. „Pre tento prístup síce môžu byť niektoré politické či iné dôvody, bolo by ale zrejme náročné obhajovať ho z hľadiska prerozdeľovania,” dodali.

Podľa nich sú tieto programy vysoko nespravodlivé aj kvôli tomu, že na ne nemajú šancu dosiahnuť tí ľudia, ktorí kvôli nižším príjmom nemusia platiť dane z príjmu.

Na neefektívnosť politiky subvencií na podporu zelených zdrojov a úspor ukazuje podľa autorov štúdia rastúceho množstva dokladov. Ekonómovia sa podľa nich zhodnú, že najlepším nástrojom na znižovanie emisií skleníkových plynov a ďalších negatívnych externalít zo spotreby energie je buď zdanenie alebo spustenie systému obchodovania s obmedzeným objemom emisných povoleniek.

Zrušenie subvencií pre domácnosti, ktoré si budú po novom chcieť inštalovať na strechách solárne panely, tento týždeň navrhla britská konzervatívna vláda. Podľa ich návrhu by táto suma od budúceho roka klesla o zhruba 90 % a potom sa zrušila úplne. Ročné náklady tohto programu vyskočili na 800 miliónov libier, čo je dvojnásobok odhadov predchádzajúcej koaličnej vlády, ktorá ich zaviedla.

Podľa kritikov tento program umožňuje bohatým rodinám získavať subvencie, ktoré im v podstate platia aj tí, ktorí majú problémy platiť rastúce účty za energie a prepadajú sa tak do „energetickej chudoby“. Napríklad britské ministerstvo energetiky uviedlo, že prudké zníženie a postupné zrušenie subvencií vyrieši problém premrštených výdavkov za tento program a ochráni „ťažko pracujúcich, ktorí platia účty“, napísal britský denník The Telegraph.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.