Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetická efektívnosť / Energetické triedy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
23. júla 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Štúdia: Svetovým lídrom v energetickej efektívnosti je Nemecko

Americká rada pre energeticky efektívne hospodárstvo (American Council for an Energy-Efficient Economy) porovnávala energetickú efektívnosť v 16 krajinách sveta, ktoré tvoria 81 % globálneho HDP a viac než 70 % celosvetovej spotreby elektrickej energie. Prvé miesto obsadilo Nemecko, najmä vďaka prísnym štandardom vo výstavbe budov. Rada zároveň vyjadrila znepokojenie nad smerovaním Austrálie a USA. Výrazný pokrok v energetickej efektívnosti naopak zaznamenala Čína. 

V efektívnosti dominujú krajiny EÚ

Nemecko získalo najvyššie hodnotenie (65 bodov z možných 100) predovšetkým vďaka dodržiavaniu záväzných noriem efektívnosti v segmente výstavby bytových a komerčných budov. Spolková krajina by v roku 2020 mala splniť svoj cieľ zníženia energetickej spotreby o 20 % v porovnaní s rokom 2008.

Podľa Philippa Ackermanna, zástupcu vedúceho misie na nemeckom veľvyslanectve vo Washingtone, sa podarila zvláštna synergia: krajina hospodársky rástla a súčasne sa jej podarilo zvýšiť energetickú efektívnosť. „Všetci sa zhodneme v tom, že najlacnejšia energia je taká, ktorá vôbec nemusíte vyrobiť,“ dodal pre Guardian. „Našim dlhodobým cieľom je úplne oddeliť hospodársky rast od spotreby energie.“

Štúdia zaradila na druhé miesto rebríčka efektívnosti Taliansko. Krajine z Apeninského polostrova patrí strieborná priečku najmä vďaka vysokej účinnosti v oblasti dopravy. Na treťom mieste figuruje ako celok Európska únia (EÚ), po ktorej nasleduje Francúzsko a Čína na spoločnom štvrtom mieste.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že hoci Peking nie vždy najprísnejšie dodržuje stavebné predpisy, Čína v súčasnosti využíva menej energie na jeden meter štvorcový, než ktorákoľvek iná krajina na svete. „Je toho ešte stále veľa, čo môže Čína urobiť, najmä v oblasti plytvania s energiami. Treba ale oceniť ich obrovský pokrok,“ zdôraznil Steven Nadel, výkonný riaditeľ rady, kotrá sídli vo Washingtone. 

Na chvoste sú Austrália a USA

Opačný trend možno pozorovať v Austrálii, ktorá uzatvára prvú desiatku porovnávaných štátov. Štúdia na jednej strane ocenila úsilie krajiny o efektívnosť vo výstavbe a výrobe, na strane druhej poukázala na medzery v energetickej účinnosti v doprave, v rámci ktorej skončila Austrália na poslednej priečke.

Austrálsky premiér Tony Abbott patrí k otvoreným skeptikom teórie o klimatických zmenách. Vláda navyše minulý týždeň zrušila daň z emisií CO2. Opatrenie, ktoré bolo pôvodne namierené proti najväčším znečisťovateľom v Austrálii, najmä veľkým ťažobným spoločnosťami, sa stalo nepopulárne aj medzi samotnými obyvateľmi krajine. Tým v dôsledku zavedenia dane stúpli ceny energií o 10 %.

USA ako najväčšia ekonomika na svete obsadila v porovnávaní krajín v oblasti energetickej efektívnosti až 13. miesto. Štúdia konštatuje, že aj napriek istému progresu a dobrovoľným zmenám v priemyselnom sektore, dochádza na národnej úrovni k plytvaniu „obrovského“ množstva energie. „Spojené štáty, ktoré boli dlho považované za inovatívneho a konkurencieschopné svetového lídra, nechali ostatné národy, aby ich prekonali,“ píše sa v štúdii,  uzavára agentúra UPI.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.