Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Štúdia: Popredné ropné firmy chcú do roku 2020 zvýšiť ťažbu o pätinu

„Bolo obdobie, keď bol prieskum relatívne mimo hru, ale domnievam sa, že momentálne sú späť,” uviedol viceprezident Wood Mackenzie Andrew Latham. Upozornil, že Exxon a Statoil sa chystajú ťažiť v Rusku, Shell a Conoco skúmajú pobrežie Aljašky a BP má projekty v Kanade a na južnom pobreží Austrálie.

Slabý rast veľkých firiem robil starosť aj investorom, pretože firmy nielen nezvyšovali výkon, ale tiež neboli schopné nahradiť vyčerpané rezervy. Naopak úspešný prieskum v tej dobe hlásili stredne veľké nezávislé firmy ako Tullow a Anadarko.

Podľa odhadov WoodMac ôsmim veľkým firmám sa za poslednú dekádu podarilo nahradiť iba polovicu ich produkcie novými objavmi konvenčných rezerv ropy a plynu. Ich podiel na celosvetových výdavkoch na prieskum sa za rovnakú dobu znížil na 30 % zo 40 %.

Celosvetové výdavky za prieskum konvenčných zdrojov ropy a plynu za posledné desaťročie vzrástli viac než štvornásobne a v tomto roku majú dosiahnuť 85 mld. amerických dolárov. Za veľkú časť rastu však môže inflácia. Zvýšili sa náklady na služby, prácu, oceľ a energiu. Po očistení o infláciu výdavky na prieskum vzrástli iba o 30 %. Avšak objavy nových rezerv prinášajú výsledky.

Za posledných 10 rokov nové objavy rezerv predstavovali v priemere 20 mld. barelov ropného ekvivalentu ročne. Hlavným pohonom rastu z krajín je Brazília, geologicky potom objavy v hlbokom mori, uzatvára agentúra Reuters.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.