Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zlte plynovody - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
20. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Štúdia: Nord Stream 2 negatívne ovplyvní ceny plynu aj na Slovensku

Porovnanie s referenčným scenárom 2015: Veľkoobchodné ceny plynu v SR sa zvýšia o 1,4 %.

Autori z Regionálneho centra pre výskum energetickej politiky (REKK) pri analýze vychádzali z dvoch referenčných scenárov. V obidvoch počítali s tým, že prepravná  trasa ruského plynu do Európy sa zmení. Krajinám s dlhodobými kontraktmi, ktoré doteraz získavali plyn cez územie Ukrajiny, bude plyn od Gazpromu po novom tiecť severnou cestou. Výnimkou je len plyn dodávaný cez Transbalkánsky plynovod. Pokiaľ ide o cenotvorbu, štúdia počíta s tým, že výška cien za dodávku suroviny ostane rovnaká.

Referenčný scenár 2015 korešponduje so súčasnými podmienkami na trhu, pričom dovoz LNG do Európy sa odhaduje na 50 miliárd metrov kubických. Referenčný scenár 2020 už predpokladá významnejší podiel LNG – na starý kontinent by sa mohlo podľa prognózy analytikov doviesť 100 miliárd kubíkov.

Druhý scenár počíta so znížením dopytu po plyne v Európe o 7 % v rokoch 2015 – 2020. Pokles o zhruba 15 % čaká aj ťažbu plynu. Cenové podmienky dlhodobých kontraktov sú pre oba scenáre rovnaké. Z tohto pohľadu je stále dôležitá aj cena ropy, ktorá sa pre účely štúdie stanovila na 50 dolárov/barel.

Spustenie Nord Streamu 2 v referenčnom scenári 2015 spôsobí, že rozdiel cien medzi západom a východom Európy sa prehĺbi. Pohoršiť si majú hlavne štáty strednej a východnej Európy. Veľkoobchodné ceny plynu porastú v priemere v intervale od 0,4 do 1,1 EUR/MWh ročne. Naopak, burzové ceny plynu pre západné štáty mierne zlacnejú, v priemere o 0,2 až 0,3 EUR/MWh ročne.

Prevádzka Nord Streamu 2 sa v rámci tohto scenára najmenej dotkne Balkánu. Výnimkou je len Grécko, kde ceny na burze mierne poklesnú kvôli väčšej dostupnosti LNG.

Prognózovaný stav je dôsledkom toho, že toky zemného plynu medzi západom a východom Európy sa výrazne zvýšia. V dôsledku toho nebude dostatočný objem plynu určený pre spotový trh, čoho výsledkom je rozdiel v cenách. Rastúce objemy prepravy budú mať podľa záverov štúdie za následok výpadky v cezhraničných profiloch Nemecka a Rakúskom, Česka a Slovenska, ale aj v rakúsko-maďarskom a slovensko-maďarskom potrubí.

 

Porovnanie s referenčným scenárom 2020: Veľkoobchodné ceny v SR sa zvýšia o 1,7 %.

Ako vidieť vyššie, cenový rozdiel medzi východom a západom Európy pretrváva tiež v referenčnom scenári 2020. Dokonca sa mierne prehlbuje, pretože lacné LNG je dostupné predovšetkým pre krajiny v západnej Európe, ktoré majú prístup k regazifičkačným terminálom. Vo výsledku teda prevádzka plynovodu  Nord Stream 2 spôsobí pre krajiny strednej a východnej Európy väčšiu záťaž. Navzdory tomu, výhody z rozšírenia Nord Streamu pre západoeurópske štáty možno v tomto scenári očakávať menej výrazné kvôli zvýšeniu dodávok LNG.

Hypotézu, podľa ktorej Nord Stream 2 skomplikuje prístup krajín strednej Európy k lacnejšiemu plynu, podložila táto štúdia REKK-u výpočtami. Aktuálne je 57 % kapacity plynovodu medzi Rakúskom a Nemecko rezervovanej pre spotový trh a 23 % dlhodobým kontraktom. Po spustení nových potrubí Nord Stream 2 sa zmluvne dohodnutý ruský plyn dostane do Rakúska inou trasou. Dlhodobá kapacita medzištátneho plynovodu za týchto podmienok bude predstavovať skoro tri štvrtiny, kým vyčlenená kapacita pre trh na spote klesne na úroveň 26 %.

Túto tendenciu je možné vidieť aj na prepojení Česka a Slovenska. Kapacita vstupného bodu Lanžhot sa v súčasnosti využíva na 32 % a rezervovaný je pre obchody na spotovom trhu. Ak sa Nord Stream 2 stane realitou, využiteľnosť prepojenia v smere z ČR na Slovensko poskočí na 100 %, pričom jeho kapacita bude vyhradená výlučne pre dlhodobé kontrakty.

Inštitút pri svojich výpočtoch použil dáta z verejne dostupných zdrojov. Dopyt bol určený na základe údajov Eurostatu aj národných štatistických úradov. Základom pre odvodenie cien boli verejné dáta z obchodovania na burzách, ktoré slúžia ako smerodajný cenový index pre plynárenské trhy v štátoch EÚ.

Štúdia pri hodnotení vplyvu rozšíreného Nord Streamu zohľadňovala súčasnú plynárenskú infraštruktúru s výnimkou uvažovaného potrubia BACI, ktoré má fyzicky prepojiť Česko s Rakúskom. No realizácia tohto plynovodu je stále otvorená.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.