Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vodna priehrada
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vodná priehrada Foto: Flickr.com/The Zion View (licencia Creative Commons)
28. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Štúdia: Hydroelektrárne v Peru sú hrozbou pre ekosystém

Ekologickí aktivisti v Peru protestujú proti zámeru vybudovať päť vodných priehrad s celkovým inštalovaným výkonom 7.200 MW. Zo štúdie organizácie ProNaturaleza vyplýva, že v priebehu 20 rokov by v dôsledku toho prišlo k zničeniu takmer 15.000 km2 pralesa. Vládny zámer je súčasťou medzištátnej dohody s Brazíliou z júna 2010, informuje IPS.

Medzi návrhmi je aj priehrada Inambaru. Nachádzala by sa v Amazonskom pralese na juhovýchode Peru a išlo by tak o piatu najväčšiu hydroelektráreň na území Latinskej Ameriky. „Výstavba bude mať vážne dôsledky pre amazonské ekosystémy,“ skonštatoval Jose Serra, ktorý sa podieľal na štúdii.

Peru v súčasnosti nie je odkázané na využívanie energetických zdrojov z amazonských pralesov. Podľa peruánskych expertov súčasná inštalovaná kapacita, ktorá presahuje 6.000 MW, spoľahlivo pokrýva energetické potreby krajiny.

Ako ďalej uvádza štúdia, očakávaný rast dopytu po energiách v budúcnosti by zabezpečilo aj efektívne využitie potenciálu veternej energie, najmä v Andskej vysočine, či pobrežných regiónoch. Do roku 2020 by mali energetické nároky krajiny vzrásť na 12.000 MW, uzatvára UPI.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.