Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Študenti navrhli a zostrojili 16 slnečných elektrární

Šestnásť tímov zo stredných elektrotechnických škôl na východnom Slovensku prihlásilo svoje návrhy a funkčné modely fotovoltaických elektrární do už 5. ročníka súťaže, ktorý vyhlásila Východoslovenská energetika a.s. (VSE). Prvé miesto získal tím Roluto zo SOŠT v Humennom, druhý bol tím MPS zo SPŠE v Prešove a tretí skončil tím 3M zo SOŠT v Humennom.

Ako informovala hovorkyňa spoločnosti VSE Andrea Danihelová, výzvu zapojiť sa do 5. ročníka prijali všetky partnerské školy spoločnosti – SPŠE v Prešove, SOŠA v Košiciach, SOŠT v Humennom, SOŠT v Michalovciach a SOŠE v Poprade – Matejovciach.

Hlavnou témou súťaže bola tento rok fotovoltaika. Súťažné tímy mali navrhnúť, popísať a zostrojiť funkčný model fotovoltaickej elektrárne. Prihláška do súťaže mala obsahovať aj popis fungovania fotovoltaickej elektrárne, elektrické schémy navrhnutých obvodov, blokové schémy a vývojové diagramy, popis merania elektrickej energie, fotodokumentáciu, zoznam použitého materiálu a informácie o nákladoch na zhotovenie modelu. VSE prispela každému tímu podľa vyčíslených nákladov na nákup materiálu na stavbu modelu sumou maximálne 150 eur.

Študentské nápady hodnotila 6-členná porota zložená z odborníkov zo Skupiny VSE. Jej predsedom je Marián Mačák. „Téma mala na školách a u študentov veľký ohlas, čo potvrdzuje jej aktuálnosť. Súťažiaci prostredníctvom doručených projektov preukázali veľmi dobré, nielen teoretické, ale aj manuálne zručnosti pri zostrojovaní modelov fotovoltaických elektrární. Niektoré z nich dosahujú úroveň vysokoškolskej diplomovej práce. Vo svojich prácach správne poukázali na výhody, ale takisto neopomenuli nevýhody fotovoltaiky a jej možnosti využitia na Slovensku,“ zhodnotil súťaž Mačák.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.