Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľký hadrónový urýchľovač
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veľký hadrónový urýchľovač v podzemí CERN-u Európskej organizácie pre jadrový výskum vo švajčiarskej Ženeve. Foto: Flickr.com/Image Editor (Licencia Creative Commons)
14. marca 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Študenti budú analyzovať dáta z urýchľovača častíc v CERN-e

V týchto dňoch otvárajú univerzity na celom svete svoje brány a pozývajú stredoškolákov, aby sa stali na jeden deň časticovými fyzikmi. Jednou z nich bude aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, ktorá v piatok pozýva študentov stredných škôl na Katedru elektrotechniky, automatizácie a informatiky na Technickej fakulte. Rovnako ako študenti v ďalších krajinách po celom svete budú analyzovať reálne dáta z Veľkého hadrónového kolajdera (LHC), nového výkonného urýchľovača častíc v CERN-e vo Švajčiarsku. CERN je európska organizácia pre jadrový výskum. „Tento ročník sa nesie v znamení zaujímavých výsledkov, ktoré naznačujú, že vedci v CERN-e a ďalších laboratóriách sú na stope Higgsovmu bozónu alebo neutrínam, ktoré sa pohybujú rýchlejšie ako svetlo,“ povedala Renáta Chosraviová z univerzity.

Do medzinárodných Masterclasses sa zapojí viac ako 9.000 študentov, vedci zo 120 univerzít a laboratórií v 30-tich krajinách a tiež 30 inštitúcií z USA v rámci programu QuarkNet. Celosvetová účasť odráža medzinárodnú spoluprácu v časticovej fyzike. Študenti zakúsia tento medzinárodný charakter na záver dňa prostredníctvom video-konferencie, počas ktorej budú stredoškoláci z rôznych krajín a vedci z CERN-u alebo Fermilabu prezentovať svoje výsledky – presne tak, ako to robia časticoví fyzici v medzinárodných kolaboráciách.

Po spustení nového výkonného urýchľovača častíc LHC nastáva vo výskume častíc nová éra, ktorá môže viesť k revolúcii nášho chápania prírody, od mikrosveta ukrytého hlboko v atómoch až po rozsiahle priestory celého vesmíru. Výsledky experimentov sledujú s veľkým záujmom nielen fyzici, ale aj verejnosť. Medzinárodné Masterclasses umožňujú stredoškolákom priamu skúsenosť s týmto výskumom. Hlavnou myšlienkou programu je poskytnúť jedinečnú príležitosť pre stredoškolákov pracovať po boku vedcov a vyskúšať si, ako prebieha moderný fyzikálny výskum. Študenti vyhodnocujú výsledky zrážok protónov, ktoré sa pohybujú takmer rýchlosťou svetla v urýchľovači s obvodom 27 kilometrov. Pracovať môžu so skutočnými experimentálnymi dátami z LHC, ktoré vedci zaznamenali len pred pár mesiacmi. Na Slovensku sa podujatie okrem Nitry koná v rôznych termínoch aj na Žilinskej univerzite, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzite Komenského v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a na Prešovskej univerzite.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.