Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Strojári a stavbári čakajú najviac príležitostí v energetike

Viac ako 40 % oslovených strojárskych a stavebných firiem na svete očakáva, že v nasledujúcich dvanástich mesiacoch budú mať najviac príležitostí na získanie tržieb v energetickom sektore. Hneď po energetike nasleduje stavebný priemysel s výstavbou ciest, mostov a bytových priestorov s 24 % a za ním sa umiestnila výstavba železníc a ťažobný priemysel. Vyplýva to z globálneho prieskumu poradenskej spoločnosti KPMG v 161 strojárskych a stavebných firmách z celého sveta s tržbami od 250 mil. USD. Agentúru SITA o tom v stredu informovala spoločnosť KPMG Slovensko, spol. s r.o.

Podľa prieskumu strojársky a stavebný sektor očakáva v tomto roku rast, no ekonomická neistota a nedostatok kvalifikácie v niektorých regiónoch sú naďalej hlavným problémom. Nedostatok vládnych opatrení a vedenia je považovaný za najväčšiu bariéru pre verejno-súkromné partnerské investovanie do infraštruktúry. Keďže mestské časti musia podľa výsledkov ankety adekvátne podporovať rýchlo sa rozrastajúcu populáciu, kladú sa čoraz vyššie nároky na infraštruktúru. Neobvyklý tlak na strojársky a stavebný priemysel bude skúškou ich efektivity a postupov rizikového manažmentu.

„Dopyt po firmách a jednotlivcoch so špecializáciou na strojárstvo a stavebníctvo bude rásť simultánne s rozširovaním sa (energetických) projektov vo svete. Toto by malo byť hlavným zdrojom príjmov priemyslu ako celku,“ informoval partner KPMG Hungary Peter Kiss. Pritom 49 % opýtaných očakáva, že počet ich nedokončených projektov vzrastie počas roka z 5 % na viac ako 15 %. Ekonomickú nestálosť označilo za najväčšiu obavu 71 % respondentov. Na druhom mieste nasleduje obava z nedostatočne kvalifikovanej pracovnej sily a na treťom mieste respondenti uviedli obavy z vládneho deficitu. Takmer dve tretiny oslovených firiem očakáva, že marže na aktuálnych ponukách sa nebudú líšiť od nedokončených projektov. Z opýtaných až 57 % uviedlo, že ich tržby v minulom roku vzrástli oproti roku 2010.

Pre znižovanie rizika, riadenie projektovej komplexnosti a efektívne uspokojovanie rastúceho dopytu hľadajú spoločnosti efektívnejšie spôsoby zaobstarávania dodávateľskej siete. Takmer 60 % respondentov uviedlo, že zlepšenie v tejto oblasti by prinieslo zisky a posilnilo cash flows. Takmer 40 % si myslí, že primárnou príčinou neefektivity v ich dodávateľskej sieti bola nesúrodosť postupov a systémov. Spoločnosti sa musia naďalej snažiť o znižovanie nákladov, pričom 61 % z nich vidí možnosti znižovania nákladov v zmene organizačnej kultúry. Prekvapivo až 17 % respondentov uviedlo, že znižovanie nákladov pre nich nie je prioritou. Zástupcovia spoločností sa tiež vyjadrili, že optimalizácia IT je nevyhnutná pri zvyšovaní efektivity, pričom polovica z nich uviedlo, že dôkladná prehliadka IT systémov je nákladná a trvá pridlho.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 150 krajinách a jej členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 138 tis. ľudí. Nezávislí členovia siete KPMG sú pridružení ku KPMG International Cooperative, švajčiarskej právnickej osobe. Každý člen KPMG je právne nezávislá a samostatná osoba a takým spôsobom aj vystupuje.

Spoločnosť KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 280 ľudí a má 10 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou. Poskytuje širokú škálu audítorských, daňových a poradenských služieb mnohým domácim i zahraničným spoločnostiam a asistuje pri významných transakciách vo väčšine hospodárskych odvetví.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.