Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stredoslovenská energetika vstupuje do projektu výstavby geotermálnej elektrárne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
12. mája 2022 Obnoviteľné zdroje OZEGeotermálna energia od Energia.skSITA

Stredoslovenská energetika vstupuje do projektu výstavby geotermálnej elektrárne

Spoločnosť PW Energy sa dohodla na spolupráci so skupinou Stredoslovenská energetika Holding (SSE Holding). Stredoslovenskí energetici nadobudli podiel v PW geoenergy, ktorá je dcérskou spoločnosťou PW Energy.

Spoločnosť PW geoenergy vznikla primárne za účelom realizácie projektu geotermálnej elektrárne v okrese Žiar nad Hronom.

Využívanie obnoviteľných zdrojov je kľúčové z hľadiska energetickej sebestačnosti Slovenska. Geotermálna energia je jeden z najperspektívnejších zdrojov a je namieste, aby sme na Slovensku využili možnosti, ktoré sa nám ponúkajú. Aj preto sa SSE Holding rozhodol pre partnerstvo, v rámci ktorého sa bude priamo podieľať na rozvoji geotermálneho projektu v okrese Žiar nad Hronom,“ povedala hovorkyňa SSE Holding Michaela Krivá.

Pilotný projekt

Sme radi, že veľký potenciál využívania geotermálnych zdrojov na energetické účely zaujal aj takého významného hráča, akým je SSE Holding. V prípade investície v Žiari nad Hronom ide spolu s našou druhou geotermálnou elektrárňou v okrese Prešov na Slovensku o pilotný projekt výroby elektrickej energie z geotermálnych zdrojov. Veríme, že aj vďaka tomuto partnerstvu zabezpečíme pre žiarsky región produkciu zelenej elektriny s variabilnými možnosťami využitia zostatkového tepla,“ uviedol predseda predstavenstva PW Energy Milan Jankura.

Projekt výstavby geotermálnej elektrárne v okrese Žiar nad Hronom sa aktuálne nachádza vo finálnej fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), na ktorú nadviažu práce na prieskumnom vrte.

Projekt sa realizuje v rámci prieskumného územia Lovča. V žiarskom regióne sa postupne počíta s výstavbou troch geotermálnych stredísk, pričom celková predpokladaná inštalovaná kapacita je 20 megawattov.

Úžitok z investície

Prostredníctvom hlbinných geotermálnych vrtov sa bude v lokalite čerpať horúca geotermálna voda s predpokladanou teplotou 130 – 140 stupňov Celzia. Elektrická energia sa bude z geotermálnej vody vyrábať v modernom technologickom zariadení na povrchu.

Zostatkové teplo z procesu možno využiť na vykurovanie domácností a budov, ale tiež v priemysle, poľnohospodárstve či na rekreačné účely.

Úžitok z investície budú mať desiatky tisíc obyvateľov okresu Žiar nad Hronom a širšieho okolia, pričom so spustením prvej prevádzky sa počíta v roku 2026.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.