Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ENKO2012_2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: (zľava) František Pecho (SEPS)
25. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Strednej Európe reálne hrozí blackout

Od júla 2011 začali problémy so zaťažením prenosovej sústavy v SR. Hlavnou príčinou bol podľa Františka Pecha, riaditeľa Slovenského elektroenergetického dispečingu (SEPS), vysoký export elektriny z krajín situovaných severne a severozápadne od Slovenska: „Ide predovšetkým o zdroje z Nemecka a zapojenie OZE do sústavy.“ Ďalším významným problémom je podľa Pecha nedostatočná infraštruktúra, najmä kapacita prenosových sietí medzi exportnou a importnou oblasťou. Podľa Konrada Purchalu z poľského operátora PSE, neplánované toky energie nie sú kontrolované trhovým mechanizmom a dochádza k nim čoraz viac. „Najväčším problémom je medzera medzi štruktúrou trhu a fyzickým stavom siete,“ spresnil. Neplánované toky následne znižujú trhovú efektívnosť a vplývajú na bezpečnosť celého systému.

Ak sa neuskutoční optimálna rekonfigurácia siete, môže podľa Pecha hroziť riziko blackoutu, teda beznapäťového stavu sústavy. „Blackout je vo svojej podstate nesmierne krutý, ide o realitu danú výslednicou určitých náhod, ktoré sa zbehnú v jednom momente,“ uviedol. Jednou z možností, ako riešiť túto hrozbu, je podľa neho HVDC (High Voltage Direct Current) na hraniciach sústavy, kde sa doteraz toto opatrenie neuplatňovalo. Druhou alternatívou je rekonfigurácia sústavy, s ktorou môže súvisieť „zníženie spoľahlivosti vnútornej prenosovej a distribučnej siete,“ doplnil.

Pri sledovaní siete existujú varovné signály, ktorými prevádzkovateľ dokáže predpokladať a identifikovať slabé miesto, resp. preťažené prvky. „Existuje komunikácia v reálnom čase, no ide len o zlomok informácií, ktoré potrebujeme,“ vysvetlil Miroslav Vrba (ČEPS). „Najviac komunikujeme s nemeckými prevádzkovateľmi prenosovej siete. Tí sa tiež snažia zachrániť svoju sieť a sú na tom oveľa horšie ako my. Sú totiž pod tlakom investorov, ktorí neustále hľadajú dotácie do OZE.“ dodal.

Elektrina tečie cez siete, ktoré jej kladú menší odpor. V praxi sa teda toky realizujú z Nemecka, cez sústavy v Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Podľa Vrbu je veľmi ťažké presne predikovať situácie, kedy dôjde k preťaženiu siete. „Opakovanie podobných situácií môže znamenať ohrozenie pre celý región. Okrem regulácie mimoriadnych opatrení je možným riešením výstavba nových liniek z Nemecka smerom zo severu na juh alebo presun výroby,“ uviedol. Podľa neho je potrebné posilňovať linky pre všetky typy zdrojov, aby bola prenosová sústava odolná pre všetky varianty. Spotrebiteľ si v súčasnosti nedokáže predstaviť život bez spoľahlivej dodávky elektriny, uzavrel.

(c) energia

Názory odzneli na 9. ročníku energetickej konferencie ENKO 2012, ktorá sa koná 24. – 25. apríla 2012 v Bratislave. Portál energia.sk je mediálnym partnerom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.