Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlaky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Let Ideas Compete (licencia Creative Commons)
4. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Strecha s výkonom 6,7 MW

Čínska stanica pre rýchlovlaky v Hong-kvaj vyrobí ročne 6,3 GWh solárnej elektrickej energie. Na jej streche nedávno uviedli do prevádzky 20 tis. fotovoltaických panelov s celkovým inštalovaným výkonom 6,68 MW, informuje CleanTechnica. Na elektrinu sa bude premieňať slnečné žiarenie, ktoré dopadne na plochu 61 tis. m2.

Hong-kvaj je najnovšou zo staníc na trati Peking – Šanghaj, dopĺňa portál „inhabitat“. Fotovoltaický komplex na jej streche si vyžiadal investíciu 23,6 mil. dolárov. Mal by prispieť nielen k dosahovaniu klimatických cieľov krajiny, ale predovšetkým k znižovaniu závislosti Číny na spaľovaní uhlia v tepelných elektrárňach.

Stanica dovolí Číne spaľovať ročne o 2.254 ton uhlia menej. Práve spaľovanie fosílnych palív, používanie zastaraných technológií v elektrárňach a rastúci dopyt po energiách v dôsledku hospodárskeho rozvoja robia z krajiny najväčšieho znečisťovateľa vo svete.

V testovacej fáze vyrobila fotovoltaická strecha v prvých dvoch týždňoch 300 tis. kWh elektriny. „Fotovoltaika integrovaná v budovách si nevyžaduje zaberanie ďalšieho priestoru, pretože sa integruje do dizajnu a konštrukcie. Je zvlášť vhodná pre čínske východné oblasti, kde sú územné možnosti limitované a dopyt po energii rastie,“ uzatvára portál Dailytech informáciu vyhlásením Žen-janga, šéf-inžiniera čínskeho Ministerstva železníc.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.