Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrárne Vojany počas stretnutia Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, vedenia EVO a ïalších odborníkov z oblasti hospodárstva a životného prostredia v rámci rokovania o budúcnosti Elektrární Vojany (EVO) súvisiacej s aktuálnou situáciou EVO z pohľadu pripravovanej zmeny palivovej základne a dopadu na zamestnanosť. Vojany, 17. jún 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Marek Lukáč
18. júna 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Stratovú elektráreň vo Vojanoch môže zachrániť prechod na nové palivo

Toto palivo je výrazne lacnejšie ako uhlie, v parametri výhrevnosti je podobné uhliu a jeho spaľovaním vzniká takmer o polovicu nižšie množstvo emisií skleníkových plynov. Informoval o tom Generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček po stretnutí s Výborom NR SR pre hospodárske záležitosti.

Elektráreň Vojany je dnes na križovatke, kde sa rozhodujeme, či ju budeme zatvárať, alebo bude ďalej v prevádzke. Dlhodobý pokles cien elektriny a vysoké ceny CO2 a uhlia nás nútia k tomu, že spolu s poklesom spotreby v Európe dochádza k tomu, že elektráreň je dlhodobo nerentabilná a preto už od februára tohto roku stojí a nevyrába,“ uviedol generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

Významný zamestnávateľ

Ako ďalej uviedol, cieľom Slovenských elektrární je udržať elektráreň Vojany v prevádzke. Elektráreň Vojany je významný regionálny zamestnávateľ, dáva prácu viac ako 300 rodinám, poskytuje podporné služby a regulačnú elektrinu pre stabilitu siete. Vojany napríklad dokážu poskytovať tzv. „štart z tmy“ a rozbehnúť energetickú sieť v prípade jej celoplošného výpadku, známeho ako „blackout“.

S cieľom vyhnúť sa zatvoreniu EVO, bolo preto potrebné nájsť nové riešenie, a tým je prechod na spaľovanie certifikovaného tuhého druhotného paliva.

S testovaním TDP sme už začali a v auguste tohto roku plánujeme vykonať ďalšie testy. Ak tieto testy prebehnú úspešne a dostaneme povolenie na spaľovanie TDP od Ministerstva životného prostredia, tak elektráreň má svoju budúcnosť. Ak sa tak nestane, bohužiaľ budeme musieť pristúpiť k tomu, že na konci augusta dôjde k zatvoreniu tejto elektrárne,“ uviedol Strýček.

Zloženie TDP

TDP sa skladá zo surovín, ktoré už boli použité v nejakom výrobku. Aby z nich nevznikol odpad, sú zhodnocované a vyrába sa z nich certifikované palivo na báze vybraných separovaných materiálov a biomasy. Palivo musí spĺňať prísne požiadavky legislatívy.

Podľa výsledkov doterajších emisných meraní, nové palivo dokáže až o polovicu znížiť emisie skleníkového plynu CO2. Rovnako sa podarilo s rezervou splniť aj platné emisné hodnoty základných znečisťujúcich látok, dokonca aj nové sprísnené emisné limity, ktoré budú v EÚ záväzné od augusta 2021.

Elektrárne Vojany

Závod Elektrárne Vojany sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Celkový inštalovaný výkon v súčasnosti prevádzkovaných blokov elektrárne Vojany I je dvakrát 110 megawattov.

Elektráreň vo Vojanoch zabezpečuje dodávkou bázovej elektrickej energie spoľahlivosť prenosovej sústavy východného Slovenska. Tiež poskytuje pre elektrizačnú sústavu podporné služby potrebné na udržanie kvalitatívnych ukazovateľov sústavy.

Od roku 2009 vyrába elektrinu nielen prostredníctvom uhlia, ale aj biomasy. Jednotlivé bloky boli uvádzané do prevádzky v rokoch 1965 – 1966.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.