Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické BMW - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
9. septembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Stratégia rozvoja elektromobility dostala zelenú

Vláda SR na dnešnom (9.9.) rokovaní schválila dokument Stratégia rozvoja elektromobility v Slovenskej republike a jej vplyv na národné hospodárstvo. Schválením materiálu kabinet zároveň poveril ministerstvo hospodárstva, aby vypracovalo komplexnú stratégiu zavádzania alternatívnych palív v SR.

Dva roky prípravy

Doteraz bol štát v podpore elektrických áut na Slovensku pasívny. Rozvoj odvetvia poháňala hlavne aktivita súkromného sektora. „Verím, že prijatie stratégie prinesie nový dych pre rozvoj elektromobility v SR, pretože prenesie potrebnú časť iniciatívy aj na úroveň štátnej správy a municipalít, čo je nevyhnutným predpokladom pre ďalší rast segmentu elektromobility,“ uviedol Peter Badík, šéf Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA).

Navrhovaná stratégia operuje s dvoma scenármi rozvoja elektromobility na Slovensku. Podľa konzervatívnejšieho z nich by mohlo v roku 2020 jazdiť po tunajších cestách 10-tisíc elektrických áut a tzv. plug-in hybridov. Ambicióznejším z nich je technologický scenár s víziou 25-tisíc elekroáut.

Nepriama podpora štátu

Stratégia navrhuje balík 16 opatrení, ktoré by mohli dostať na naše cesty viac áut na elektrinu. K návrhu nepriamych štátnych stimulov patrí nižšia DPH pre elektromobily alebo podpora výstavby parkovacích miest s možnosťou nabíjania. Pomôcť má tiež úprava legislatívy, ktorá zjednoduší výstavbu nabíjacej infraštruktúry. Dnes ju brzdí náročný povoľovací proces.

Motoristom má rozhodovanie o kúpe vozidla na elektrinu uľahčiť Národná sieť nabíjacích centier, ktorá by obslúžila všetky štandardy nabíjania. Na jej postupnom budovaní majú spolupracovať súkromný i verejný sektor. Štát prispeje nepriamo – poskytnutím pozemkov či dopravným plánovaním. Do roku 2020 by sieť pokrývala každých 60 km na dôležitých cestných ťahoch.

K ďalším navrhovaným zvýhodneniam áut s elektrickým pohonom patrí aj možnosť bezplatného parkovania či vjazd do centier miest. Materiál rezortu hospodárstva spomína tiež osvetu, podporu vedy, výskumu a inovácií, ako aj dodržiavanie zásad zeleného obstarávania pri nákupe motorových vozidiel vo verejnej správe.

Prenesenie do praxe

Podľa Badíka je teraz dôležité, aby sa tieto opatrenia uviedli do života. „V ďalšom období bude potrebné efektívne a čo najskôr jednotlivé opatrenia preniesť do praxe. SEVA ponúka svoju plnú súčinnosť ako odborného partnera pri príprave praktickej implementácie opatrení v gescii všetkých zložiek štátnej správy a municipalít, ktorých sa jednotlivé opatrenia dotýkajú“ uzavrel.

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.