Štrajk vo Francúzsku znížil produkciu energií, obyvateľov ale nezasiahol
Francúzske odbory dúfajú, že na celonárodnom štrajku proti reforme dôchodkového systému sa zúčastnia zhruba 2 milióny ľudí a že približne 200 demonštrácií zasiahne všetky sektory hospodárstva. Francúzi nesúhlasia s návrhom reformy, ktorú by dnes popoludní mal v parlamente predstaviť minister práce Eric Woerth, okrem iného počíta i so zvýšením veku na odchod do dôchodku zo 60 na 62 rokov.
Vplyvná odborová organizácia CGT potvrdila, že účasť energetikov je podstatne vyššia než počas predchádzajúcich troch štrajkov. Dnešný štrajk zamestnancov energetického sektora je už 4. jednodňovým štrajkom od marca tohto roka.
Podľa CGT a ropnej firmy Total zamestnanci znížili produkciu pohonných látok v štyroch z piatich rafinérií Totalu na minimum, pričom vývoz pohonných látok z nich úplne zastavili. Total, ktorý zo svojich 11 rafinérií päť prevádzkuje vo Francúzsku, zásobuje francúzsky trh s ropou a zemným plynom zhruba z 53 %.
Štrajkujúci znížili aj produkciu elektrickej energie, no podobne ako v prípade pohonných látok sa štrajk zatiaľ na živote bežných spotrebiteľov príliš neodrazil. Zamestnanci elektrární zredukovali produkciu iba o 5200 megawattov. To je výrazne menej než avizovaných 20.000 megawattov, o ktorých hovorili odbory v pondelok (6.9.).
Rovnako aj pohonné látky sú stále k dispozícii. Podľa CGT by protesty vo všetkých rafinériách Totalu museli trvať zhruba týždeň, aby motoristi pocítili na čerpacích staniciach ich vplyv.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Copyright © TASR 2010