Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Štrajk v ropnom termináli Fos-Lavera pravdepodobne odstaví 4 rafinérie

Zamestnanci Fos-Lavera žiadajú záruky, že po realizácii reformy prístavov vo Francúzsku neprídu o miesta. Okrem toho protestujú aj proti dôchodkovej reforme vlády, ktorá posúva vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov.

Francúzska asociácia podnikov ropného priemyslu UFIP oznámila, že štyri zo šiestich rafinérií na juhu Francúzska, ktoré sú závislé od dodávok ropy z terminálu Fos-Lavera, cez víkend pravdepodobne odstavia prevádzku. Na terminál je napojených šesť francúzskych rafinérií a všetky už prevádzku museli obmedziť, čo ceny benzínu v Európe vyhnalo na 5-mesačné maximá.

Dodávky pohonných látok pre čerpacie stanice sú momentálne zabezpečené, no v prípade, že sa nič nezmení, potrvajú len jeden až dva týždne. Celkovo je na Fos-Lavera napojených osem rafinérií, okrem šiestich francúzskych a rafinérie v Nemecku a vo Švajčiarsku, ktoré spolu spracujú denne milión barelov ropy (1 barel = 159 litrov). To predstavuje 7 % európskych kapacít.

Vo Fos-Lavera je zablokovaných už vyše 36 lodí s nákladom ropy a ropných produktov. Navyše, 12. októbra sa zamestnanci rafinérií plánujú pridať k zamestnancom železníc, metra a energetických podnikov, ktorí budú protestovať proti dôchodkovej reforme.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.