Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
drevna stiepka biomasa - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Biomasa
8. marca 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Štiepka na burze sa rozbieha pomaly, štátne teplárne nemajú záujem

Komoditná burza Bratislava (KBB) v roku 2015 otvorila sekciu energetiky, kde sa obchoduje aj drevná štiepka. No teplárenské spoločnosti vlastnené štátom, ktoré spaľujú aj biomasu, po vyše 8 mesiacoch ponuka na burze neoslovila. „Situácia je dnes taká, že kľúčoví štátni nákupcovia sa bohužiaľ stále nerozhodli nakupovať na burze,“ skonštatoval pre náš portál predseda Burzovej komory KBB Pavol Scholtz.

Podľa šéfa KBB by však s vykrývaním ponuky nebol problém. „Občas sa nám ozvú potenciálni dodávatelia, ale kým na strane kupujúcich nie je vážny dopyt, tak ich vkladanie ďalších ponúk je neaktuálne,“ dodal. Zmena stavu by podľa neho mohla prísť s novým vládnym kabinetom. „Predpokladáme, že pri možnej a aktuálnej zmene politickej situácie sa nastolí kurz transparentnejšieho nákupu na burze.“

Aktuálna cena štiepky na bratislavskej burze pohybuje na úrovni zhruba 45 eur za 3 megawatthodiny (MWh) energie z jednej tony štiepky. „Vývoj cien podľa mesiacov zatiaľ nehodnotím mimoriadne aktívne, vychádzame z reálnej ponuky v systéme a z cien, ktoré získavame do Cenového burzového výboru,“ doplnil.

Regionálne palivo

Drevná štiepka je podľa údajov regulátora druhým najvyužívanejším palivom na výrobu tepla na Slovensku. Súčasný trh s biomasou u nás je založený na lokálnych väzbách medzi dodávateľmi a odberateľmi, ktorí sa dohodnú na cene za surovinu. V prípade štátnych teplární sa hlavnými dodávateľmi stávajú zvyčajne víťazi verejného obstarávania. 

Pri biomase je navyše potrebné zohľadniť regionálny charakter paliva. Aby sa nenarušil ekologický charakter takejto výroby tepla alebo elektriny, konečné miesto spotreby štiepky by nemalo byť vzdialené viac než niekoľko desiatok kilometrov od sídla dodávateľa.

Ďalším špecifikom drevnej štiepky sú náklady na manipulácia a skladovanie, ktoré nákupy na burze nezohľadňujú. Pri určovaní ceny biomasy preto rozhoduje viacero parametrov, od ročného obdobia až po vlhkosť ovplyvňujúcu výhrevnosť paliva.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.