Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
big fut logo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo seriálu živých diskusií Big fut. www.bigfut.sk
21. mája 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štefan Hríb a hostia diskutovali o hrozbe celosvetového blackoutu

Ján Gaduš z Centra výskumu obnoviteľných zdrojov SPU v Nitre považuje za najväčší problém jadrovej energie to, že stále nie je doriešené, čo sa urobí  s jadrovým palivom. „Nechávame ho našim vnukom a pravnukom niekde zakopaný v zemi a nevenujeme sa tejto otázke. Ak by toto bolo doriešené, určite by aj jadrová energia bola na tom lepšie, čo sa týka verejnej mienky,“ doplnil. Podľa Jozefa Siteka z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva STU v Bratislave sú však odpoveďou na problém jadrové reaktory 4. generácie. Výskum v tejto oblasti pokračuje, do praxe by podľa neho mohli prísť okolo roku 2030. Ako ďalej uviedol, uzavretý palivový cyklus pri tejto technológii by si s vyhoretým jadrovým palivom mal poradiť.

Profesor Gaduš považuje za veľký problém, že väčšinu energetických zdrojov na Slovensku, vrátane jadrového paliva, dovážame zo zahraničia. „Jediné, čo na Slovensku máme k dispozícii, je niečo málo hnedého uhlia. Aj to nie je veľmi kvalitné. A vieme si dopestovať biomasu ako obnoviteľný zdroj,“ dodal. Podľa neho je dôležité využiť všetky možnosti, ktoré sú k dispozícii, nielen fosílne palivá.

Nemecký pohľad: Energiewende alebo nová energetická politika

Nemecko sa do roku 2022 rozhodlo odstaviť všetky svoje jadrové elektrárne. Nová energetická politika „Energiewende“ sa sústreďuje na obnoviteľné zdroje ako slnečná alebo veterná energia. Podľa Klausa Willnowa, riaditeľa pre Inovačnú spoluprácu Siemens Energy, treba pri perspektíve energetickej sebestačnosti Nemecka rozlišovať medzi federálnymi ambíciami a plánmi jednotlivých spolkových krajín. Ambíciou vlády je byť tak energeticky sebestačný, ako to len bude možné. „Bavorsko má 3 jadrové elektrárne, ktoré budú do 10 rokov vypnuté a dodávajú 60 % elektrickej energie. Do 10 rokov týchto 60 % stratíme a otázka je, ako sa s tým vysporiadame,“ zamyslel sa.

Zámerom spolkovej vlády je podpora alternatívnych zdrojov, najmä slnečnej a veternej energie, či biomasy. Ak v týchto plánoch vládny kabinet neuspeje, budú musieť Nemci elektrickú energiu dovážať.  Ako však podotkol, už dnes sú obdobia, kedy má Nemecko nadbytok elektrickej energie a exportuje ju do Francúzska. „Vo februári tohto roka sme exportovali 7 GWh fotovolatickej elektriny do Francúzska, lebo im v danom čase chýbala energia,“ povedal v rámci diskusie. Podľa Willnowa sa bude Európa uberať takýmto trendom aj v budúcnosti a krajiny si budú navzájom vymieňať elektrickú energiu.

Z politickej perspektívy sa o odklone od jadra hovorilo v Nemecku už dlhšie. V súčasnosti je už tento proces neodvrátiteľný, myslí si Willnow. „Dnes už vidíme iné možnosti ako pred desiatimi rokmi, ktoré sú oveľa priechodnejšie a komerčnejšie. Máme pred sebou 10 rokov vývoja veternej energie, aj v mori aj na súši. Vidíme tiež nárast využívania biomasy,“ vysvetlil a doplnil, že nevidí žiadny dôvod na zmenu súčasnej energetickej politiky Nemecka.

Problémom obnoviteľných zdrojov je podľa Jozefa Siteka z STU ich nepredikovateľnosť. „My jednoducho musíme mať nosný zdroj energie. Energia musí byť bez ohľadu na to, či je -30 °C alebo -40 °C, či je tma, svetlo alebo fúka vietor. Tá energia tu musí byť stále. Momentálne si myslím, že aj v roku 2022 budú vždy fosílne alebo jadrové elektrárne,“ doplnil. Obnoviteľné zdroje považuje za veľmi užitočné, lebo šetria energiu. Jedným dychom však dodal, že ich stále pokladá len za doplnkové, na ktorých sa nedá postaviť celé hospodárstvo. Obzvlášť v tak silnej ekonomike, akou je Nemecko.

Taliansko nevyužíva jadrovú energiu a v krajine momentálne neprebieha žiadna diskusia o tejto téme. Informoval o tom Pompilio Caramuscio, senior manažér pre výskum a vývoj spoločnosti Enel.

Úloha OZE v energetickom mixe

Energetický mix by sa mal doplniť o obnoviteľné zdroje, myslí si Ján Gaduš. Ambíciou každej vlády by malo byť tiež efektívnejšie využívanie energie. V krajinách EÚ podľa neho spotrebuvávajú budovy zhruba 40 % všetkej energie. „Aj preto sa prijali opatrenia na energetické zefektívnenie budov. Ak by sa urobila analýza na Slovensku, sú na tom budovy ešte horšie. A zvlášť tie veľké, ktoré sú v správe samospráv a trebárs verejnoprávnych inštitúcií, kde sa málo dbá o energetickú efektívnosť,“ dodal profesor.

Podiel OZE v energetickom mixe Slovenska by mohol reálne dosiahnuť okolo 20 %, domnieva sa Sitek. „V rozumnej ekonomike však nemôžu byť OZE dominantným zdrojom,“ doplnil. Za najperspektívnejší obnoviteľný zdroj budúcnosti pokladá vodík.

Výstavba jadrovej elektrárne je finančne veľmi náročný projekt, odznelo ďalej v diskusii. „Málokde sa dočítame skutočnú návratnosť týchto investícií. Vieme tiež, ako boli tieto zariadenia stavané v predchádzajúcom režime. Išlo podobne ako dnes o politické rozhodnutia,“ povedal Gaduš. Pri OZE sa podľa neho návratnosť investícií pohybuje od 8 do 10 rokov. Nastavenie výkupných cien pri fotovoltaike bolo podľa neho dielom lobistických skupín: „Cena za elektrinu z fotovoltaiky bola výrazne nadsadená.“ Upozornil zároveň na to, že aj fosílna energia je dotovaná štátom, hoci sa o tom málo hovorí. 

Klimatické zmeny predstavujú globálny problém a ľudstvo musí čeliť tejto výzve, varoval Klaus Willnow.  Ako ďalej spomenul, ide predovšetkým o politickú vôľu a preto si niektoré krajiny stanovili ciele do roku 2050 kompletne „oduhlíkovať“ celý sektor. „Obnoviteľné zdroje a zachytávanie emisií prostredníctvom technológie CCS budú dominovať,“ dodal. Existuje veľa politických cieľov, najznámejší je plán EÚ s názvom „20-20-20“.  Za najdôležitejší cieľ však považuje dekarbonizáciu celého energetického sektora do roku 2050.

V sektore OZE existujú technológie, ktoré dokážu konkurovať tepelným elektrárňam, informoval ďalej Willnow. Dokážu to podľa neho bez dodatočných nákladov a štátnych dotácií. Nemecký odborník ďalej upozornil, že fotovoltaika zaznamenala v posledných rokoch exponenciálny nárast vo vývoji technológií. „Ak budeme ďalej vyvíjať fotovoltatiku na úrovni dnešných cien, uvidíme polovodičový biznis. Znamená to, že keď zvýšime svoju kapacitu desaťnásobne, znížime náklady o 50 %,“ dodal

Vplyv OZE na cenu

Willnow pripustil, že slnečná energia je nepredikovateľný zdroj. Produkuje však elektrickú energie v čase, keď to z pohľadu spotreby najviac potrebujeme. „Počas dňa, cez obed, všetci potebujú elektrinu. Dopad na distribučnú sústavu v Nemecku je taký, že sme znížili ceny o 20 % v porovnaní s tým, čo bolo pred tým. Prečo k tomu došlo? Pretože je výhoda, že sa do systému dostala fotovoltaika a vietor,“ skonštatoval expert Siemens-u.

Na otázku Štefana Hríba, či sa zvýši cena elektrickej energie pre spotrebiteľov po zavedení OZE, odpovedal: „Moje odhady hovoria o tom, že náklady sa znížia,“ prekvapil svojou odpoveďou Willnow.

Opačný názor prezentoval taliansky expert. Cena elektrickej energie z OZE je v súčasnosti vyššia v porovnaní s ostatnými zdrojmi, uviedol Pompilio Caramuscio zo spoločnosti Enel. „Inovácie v tomto sektore budú musieť nabrať rýchlosť tak, aby znížili cenu,“ dodal. V budúcnosti sa podľa neho budú môcť nasadzovať aj iné zdroje a technológie, ktoré budú komerčne využiteľné a môžu pomôcť znížiť cenu elektriny z OZE.

Každá technológia je na svojom začiatku drahá, myslí si Jozef Sitek. „Ak ju vyvíjame, obyčajne ideme s cenou dolu,“ doplnil. Považuje však za nepresné a zavádzajúce, keď sa hovorí o tom, že v horizonte 10 rokov bude nejaká energia lacnejšia alebo drahšia. „Jednoducho sa to nedá povedať. Môže to byť ovplyvnené rôznymi, nielen technologickými faktormi, ale aj tým, že za 10 rokov sa úroveň poznania posunie ďalej,“ skonštatoval.

Klaus Willnow očakáva globálny nárast elektrifikácie. „Prechádzame z ropy na elektrinu,“ vyhlásil. Najlepší príklad presunov elektriny do iných infraštruktúr predstavuje podľa neho elektromobilita. Ako ďalej uviedol, Nemecko si stanovilo cieľ, aby do 8 rokov jazdilo po tamojších cestách 1 milión elektrických áut.

Nové objavy vo výrobe elektrickej energie

Obrovskú výzvu predstavuje vodík, ktorý by sa podľa Jána Gaduša z SPU mohol stať potenciálnym zdrojom energie do budúcnosti. „Následne sa vodík využije v palivových článkoch. Je tam veľmi zaujímavý systém konverzie. Je to elektrochemický zdroj, kde nie je nič točivé. Nepotrebujeme teda žiadne turbíny ani generátory a priamo vyrábame jednosmerný prúd s veľmi vysokou účinnosťou, ktorá závisí od čistoty vodíka. Dosahuje až 65 %, čo nie je prekonané žiadnou inou technológiou,“ skonštatoval.

Podľa Pompilia Caramuscia (Enel)  by bolo najzaujímavejším riešením nasimulovať to, čo sa deje v prírode, ako je napr. fotosyntéza. „Dáme dohromady slnko, vodu a CO2 a vyrobíme palivo,“ vysvetlil. Ide podľa neho o vynikajúcu myšlienku, problémom je však nízky výkon a cena materiálov.  Ako ďalej dodal, v Kalifornii v USA existuje výskumné centrum pre umelú fotosyntézu. Čas reálnej aplikácie tejto technológie je však podľa talianskeho experta vzdialený.

Kompletný záznam diskusie si môžete pozrieť na bigfut.sk.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.