Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. januára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Štáty EÚ musia obmedziť spotrebu energií, ČR to bude stáť 180 mld. Kč

Celá EÚ by mala do roku 2020 obmedziť spotrebu energií – elektriny, plynu a tepla – o pätinu. Každý štát si však stanovil vlastné ciele pri ich znižovaní. V Česku sa šetrenie začína už tento rok a dotkne sa to domácností, firiem i štátnej správy.

Celkové náklady na opatrenia, ktoré k úsporám povedú, odhaduje ministerstvo priemyslu na 180 miliárd Kč, iniciatíva Šanca pre budovy dokonca na 350 miliárd Kč.

Ministerstvo priemyslu dúfa, že peniaze na ne získa hlavne z európskych fondov a z predaja emisných povoleniek. Ak by sa však v roku 2017 ukázalo, že Česko nedokáže spotrebu znižovať podľa plánu, prišiel by na rad druhý scenár: povinnosť šetriť by sa preniesla na dodávateľa energií.

Napríklad distribútori elektriny by museli každoročne ušetriť 1,5 % dodávanej energie tým, že by svojim zákazníkom začali poskytovať poradenstvo o úsporných investíciách, alebo by ich priamo financovali. Bez štátnych dotácií by však tieto investície zdraželi elektrinu pre koncových zákazníkov. V hre je preto možnosť, že dodávateľom energie by minuté peniaze uhradil spätne štát.

Aj ten však musí spotrebu energií v nasledujúcich rokoch obmedziť. Od tohto roka musí preto každoročne povinne zrekonštruovať 3 % z celkovej plochy budov, ktoré sú vo vlastníctve alebo v prenájme veľkých štátnych inštitúcií. Ide napríklad o sídla ministerstiev alebo vlády.

Štátna správa plánuje rekonštrukcie splácať hlavne z peňazí, ktoré sa vďaka zníženiu spotreby energií ušetria. Tento spôsob v minulosti použilo napríklad Národné divadlo v Prahe.

(1 EUR = 27,433 CZK)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.