Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
energie deregulácia ministerstvo hospodarstva
Foto: ilustračné, GettyImages
10. marca 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štátom zastropovaná cena energií je podľa priemyslu nastavená príliš vysoko

Podniky na Slovensku robia maximum z hľadiska svojho energetického manažmentu, no bez pomoci štátu majú veľké problémy udržať výrobu v chode. Konštatuje to Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Aktuálne vyhlásenú výzvu Ministerstva hospodárstva SR na pomoc s vysokými cenami energie preto priemysel víta a oceňuje, že v porovnaní s decembrovou rezort zvýšil stropy maximálnej mesačnej pomoci, zrýchlil a zjednodušil podávanie žiadostí.

Vysoko zastropovaná cena

Z hľadiska aktuálnych spotových cien však vidíme, že štátom zastropovaná cena je nastavená príliš vysoko, čo sa pravdepodobne odrazí na celkovom počte oprávnených žiadateľov. Energetická kríza pomaly slabne, ceny energií už neatakujú svoje historické maximá. Vidíme preto priestor na korekciu a zníženie štátom určených cenových stropov, aby sa k pomoci dostalo čo najviac firiem,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Ako dodal, priemysel dlhodobo apeluje na rovnovážne nastavenie podmienok v porovnaní s okolitými krajinami. „Ak naše podniky majú zastropovanú cenu komodity na 199 eurách/MWh, s poplatkami zhruba na 280 eurách, ale nemecké firmy platia za rovnaké množstvo energie 148 eur/MWh, potom sú tie podmienky dosť odlišné a slovenskí výrobcovia prestávajú byť konkurencieschopní,“ zdôraznil.

Strácajú konkurenčnú výhodu

Nejde pritom iba o Nemecko, ceny energií majú mať fabriky nižšie aj v Rakúsku, Česku či ďalších krajinách. To podľa Lasza spôsobuje, že slovenské podniky pomaly strácajú konkurenčnú výhodu a môžu začať prichádzať o investície, o ktoré súťažia v rámci svojich korporácií.

Rýchlo sa môže stať, že nadnárodná spoločnosť zistí, že je pre ňu výhodnejšie vyrábať za hranicami a rozhodne sa tam presunúť aj časť už existujúcej tuzemskej produkcie. Potrebujeme tomu predísť,“ uzavrel.

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo vo februári súbežne dve výzvy na krytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien elektrickej energie a zemného plynu. Prvá z výziev je určená pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, druhá pre vybrané subjekty verejnej správy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.