Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Statoil predložil plán na rozvoj najväčšieho ropného poľa od 80. rokov

„Je to historický deň,“ vyhlásil minister ropného priemyslu Trond Lien pri preberaní dokumentácie k projektu od Statoilu a jeho partnerov.

Ropné pole Johan Sverdrup objavili odborníci už v roku 2010 a podľa ich odhadov by malo byť v prevádzke zhruba 50 rokov.

Príjmy z nového ropného poľa sú „robustné“ aj z pohľadu súčasných nízkych cien ropy, tvrdí generálny riaditeľ firmy Statoil Eldar Saetre.

Prvá etapa jeho rozvoja prinesie približne 50.000 pracovných príležitostí. Stane sa tak jedným z najväčších nórskych priemyselných projektov a veľkým zdrojom daňových príjmov pre nórsku ekonomiku.

Ťažba na ropnom poli, ktoré sa nachádza približne 155 kilometrov západne od prístavu Stavanger na juhu krajiny, by sa mala začať koncom roku 2019.

Investície sa v prvej fáze odhadujú na 117 miliárd NOK a výnosy z ložiska, ktoré ukrýva aj plyn, by sa mali pohybovať v rozmedzí 1,4 až 2,4 miliardy barelov (1 barel = 159 litrov) ropného ekvivalentu.

Vláda teraz plán podrobne preskúma, kým ho pošle do parlamentu na schválenie.

Statoil má v novom ložisku najväčší, konkrétne 40-% podiel. Jeho partnermi v projekte sú Lundin Norway, Petoro, Det norske oljeselskap a Maersk Oil. Agentúra DPA ale neuvádza výšky ich podielov.

(1 EUR = 8,7425 NOK)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.