Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba v severnom mori-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba v Severnom mori. Foto: SITA/AP Photo/Marit Hommedal/Scanpix Norway
24. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Statoil objavil v Nórsku jedno z najväčších ropných polí

Statoil uviedol, že nové údaje z vrtov zvýšili odhad objemu ropy v jeho časti náleziska Aldous/Avaldsnes na dvojnásobok predbežných údajov. To prekvapilo analytikov, pretože mnohí z nich predpokladali, že hlavné severomorské náleziská sú už do značnej miery vyčerpané. Pre Nórsko a Statoil to znamená zisk niekoľko miliárd dolárov ročne navyše až zhruba do polovice storočia.

„Pre Nórsko to znamená fantastický objav,“ povedal agentúre Reuters analytik Lennert Koch z konzultantskej firmy Wood Mackenzie. „Ide o niečo výnimočné. Môžeme tu hovoriť pravdepodobne o treťom najväčšom nálezisku v Nórsku,“ dodal.

Statoil po nových vrtoch zistil, že jeho prieskumná oblasť Aldous Major South obsahuje 900 miliónov až 1,5 miliardy barelov ropy. Pôvodný odhad hovoril o 400 až 800 miliónoch barelov. Výsledky ropného prieskumu spája Statoil s predchádzajúcim objavom väčšieho množstva ropy, ktorý pred nedávnom urobila na susednom poli Avaldnes švédska spoločnosť Lundin Petroleum. Tá nedávno zvýšila odhad na štvornásobok, teda  800 až 1,8 miliardy barelov.

Podľa nórskych štatistík a výkonného viceprezidenta Statoil Tima Dodsona odhary a prieskumy z oblasti potvrdzujú, že ide o doteraz najväčší nález ropy na svete v tomto roku. Pri odhadov by nové pole Aldous/Avaldsnes patrilo medzi desať najväčších ložísk v Severnom mori a zaradilo by sa za polia Statfjord a Ekofisk.

S ťažbou ropy by spoločnosť mohla začať už v roku 2017 a rezervoár by mal vydržať minimálne 30 rokov. Podľa analytikov bude nové pole vďaka plytkému moru a blízkosti ropnej infraštruktúry na ťažbu spojené s nízkymi nákladmi, ktoré môžu klesnúť až na desať dolárov za barel. U väčšiny nových nórskych polí náklady na ťažbu presahujú 50 dolárov za barel.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.