Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Štátny tajomník MZV: Slovensko presadzuje tému energetiky na decembrovom summite EÚ

Korčok pripomenul, že hlavnou agendou včerajšej Rady ministrov bola príprava decembrového summitu EÚ (17-18.12). Slovensko počas rokovaní presadilo iniciatívu, ktorú podporilo viacero členských krajín, aby národní lídri na decembrovom summite na najvyššej politickej úrovni rokovali aj o agende energetickej únie.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v stredu (18.11.) predstaví oficiálnu správu o pokroku pri budovaní energetickej únie, čo znamená, že lídri EÚ budú mať k dispozícii hotový dokument týkajúci sa tejto agendy.

„Dôvod je ten, že nastal moment pripomenúť lídrom EÚ princípy, na ktorých stojí energetická únia. Transparentnosť a diverzifikácia nielen zdrojov, ale aj trás,“ upozornil Korčok. Spresnil, že v tejto súvislosti treba premiérom a prezidentom pripomenúť snahy niektorých členských krajín o dodávky plynu cez vybudovanie druhej vetvy plynovodu Nordstream.

Podľa jeho slov treba začať otvorenú politickú debatu o tom, ako vážne sa to myslí s dodržiavaním princípov kľúčového projektu budovania energetickej únie, ktorý odsúhlasila a presadzuje exekutíva EÚ.

„Mám dobrý pocit z toho, že našu iniciatívu podporila nielen Vyšehradská štvorka, ale pripojilo sa aj Rumunsko, Bulharsko a pobaltské krajiny,“ zhodnotil situáciu Korčok. Priznal však, že to ešte bude „veľký súboj“ dostať túto tému na decembrové rokovania predsedov vlád a hláv štátov v Bruseli.

V závere upozornil, že prístup Slovenska k tejto záležitosti je ten, že treba mať naozaj otvorenú debatu o princípoch energetickej únie a o projektoch, ktoré majú nielen ekonomický význam, ale aj strategický dosah na energetickú bezpečnosť Európy.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.