Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Chren - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Štátny tajomník MHV SR Martin Chren. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
17. februára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Štátny tajomník Martin Chren odstúpil

Štátny tajomník Martin Chren oficiálne oznámil, že končí vo funkcii a bude pôsobiť ako poslanec NR SR. Jeho náhradníkom bol v parlamente Ľuboš Majer, ktorý v parlamente končí. Chren však nekončí vo funkcii štátneho tajomníka ihneď. Odvolať ho musí vláda. Minister hospodárstva Juraj Miškov podá návrh na jeho odvolanie na zasadnutí kabinetu v stredu 2. marca. Nástupcu Chrena podľa Miškova ešte SaS nemá, ale ho intenzívne hľadá.

Chren bude poradcom Miškova 

Chren zostane na žiadosť Miškova pôsobiť na ministerstve ako poradca. Miškov mal doteraz štyroch poradcov. Chren bude piaty, bez nároku na odmenu. Venovať sa bude zlepšovaniu podnikateľského prostredia. „Odpadne mi množstvo ceremoniálnych a exekutívnych povinností,“ dodal.

Chren zdôraznil, že za sedem mesiacov vo funkcii neurobil žiadne rozhodnutie vo svoj prospech a nebude tak robiť ani teraz. Informoval, že podľa zákona si musí prevziať odstupné 3 600 eur. Celú sumu venuje na dobročinné účely. „Pravdepodobne sumu rozdelím medzi niekoľko detských domovov,“ povedal.

Chren zdôraznil, že odstúpenie z funkcie je čisto jeho osobné rozhodnutie, do ktorého ho nikto netlačil, nenútil. „Nespôsobila to žiadna pseudokauza, ani kauza. Chcem dokázať, že nie som prilepený k žiadnej stoličke,“ vyhlásil. Na otázku, či za jeho odchodom sú zdravotné problémy, nechcel odpovedať, pretože je to citlivá otázka. „Cítim sa teraz ako slobodnejší človek. Za mojím rozhodnutím sa neskrýva žiadna dohoda s politickou stranou alebo politikom,“ zdôraznil v súvislosti s informáciami, že za jeho odchodom môže byť požiadavka Igora Matoviča z Obyčajných ľudí.

Kauza „Hayekovci“

Štátny tajomník Martin Chren musel v minulosti vysvetľovať kauzu okolo sporných zákaziek spoločnosti Hayek Consulting, ktorej bol spolumajiteľom. Firma dostala zákazky od minulej vlády a kauza viedla až k odstúpeniu štátneho tajomníka ministerstva dopravy Ivana Švejnu (Most-Híd). Po viacerých kontrolách tendra, v ktorom firma zákazku dostala, Chren ostal vo funkcii. Premiérka Iveta Radičová rozhodnutie o jeho odvolaní nechala na predsedu SaS Richarda Sulíka, ona sama odchod Chrena nepožadovala.

„Správa Najvyššieho kontrolného úradu konštatuje účelnosť využitia financií a v prípade ministerstva financií a NADSME (Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania) nehospodárnosť. Táto nehospodárnosť ma mrzí. Ale to nič nemení na fakte, že správa zároveň obsahuje vetu, aby nedostatky odstránili. Nehospodárnosť rezortu financií a NADSME z minulosti riešiť nemôžem, ale pre budúcnosť bude zaručená a zabezpečená,“ povedala v januári na brífingu Radičová. Sulík dôvod na odvolanie Chrena z funkcie nevidel.

Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že takmer dva milióny eur, ktoré zinkasovala firma Hayek Consulting od bývalej vlády, boli použité v súlade s uzatvorenými zmluvami. NKÚ pri kontrole zmluvy zistil, že Hayek Consulting urobila, čo sa od nej požadovalo. Chybu konštatoval v samotnom zadaní, za ktoré je zodpovedné ministerstvo a NADSME. Nastavením lepších podmienok mohli ušetriť štátu tisíce eur. Podľa hovorkyne NKÚ Lenky Nosáľovej úrad pri kontrole zistil v prípade ministerstva financií tri prípady nehospodárneho použitia finančných prostriedkov a v prípade NADSME jeden takýto prípad. Pre údajné tunelovanie už muselo odstúpiť celé vedenie NADSME.

Radičová vedela o dôvodoch M. Chrena odísť z postu

Premiérka Iveta Radičová vedela už niekoľko týždňov o dôvodoch a rozhodnutí štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Martina Chrena odísť zo svojho postu, ktorý vo štvrtok verejne ohlásil. Radičovú už dávnejšie informoval predseda strany SaS Richard Sulík. „V najbližších dňoch predsedníčka vlády očakáva predloženie personálneho návrhu na funkciu štátneho tajomníka, ktorý následne prerokuje Koaličná rada,“ uvádza sa v stanovisku premiérky Radičovej, ktoré poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Zdroj, foto: (c) SITA

Video: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.