Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo životného prostredia tepelná energetika výroba tepla teplári
Foto: ilustračné, GettyImages
2. februára 2023 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Štátni teplári očakávajú v tomto roku horšie časy

Spoločnosť MH Teplárenský holding, ktorá združuje šesť najväčších štátnych teplárenských spoločností, očakáva v tomto roku horšie časy. Ako uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti MH Teplárenský holding Marcel Vrátný, energetická kríza tvrdo zasiahne všetky oblasti nášho života, čo veľmi negatívne ovplyvní celé hospodárstvo.

V nadchádzajúcich rokoch si budeme musieť zvyknúť na vyššie ceny energie a zamerať sa na úsporné opatrenia na zníženie jej spotreby, ako aj na modernizáciu našich výrobných procesov,“ povedal Vrátný.

V sektore diaľkového vykurovania sa budú podľa neho teplárenské spoločnosti snažiť diverzifikovať svoju palivovú základňu. „Chceme zmierniť riziká spojené s cenami palív. Odpadové teplo budeme využívať oveľa viac všade tam, kde to bude možné,“ dodal Vrátný, ktorý verí, že situácia sa postupne stabilizuje.

Budovanie kapacít

Podľa šéfa štátneho teplárenského holdingu bude všetko závisieť od toho, do akej miery sa Európe podarí diverzifikovať svoje zdroje zemného plynu. To znamená vybudovať ďalšie kapacity v termináloch LNG, vybudovať potrebnú infraštruktúru, ako aj zabezpečiť dostatočné dodávky skvapalneného zemného plynu.

Väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie tejto situácii určite pomôže. Musíme však postupovať rozumne, aby sme nezničili existujúce zdroje výroby, najmä elektrickej energie, pretože v budúcnosti nám môžu chýbať potrebné výrobné kapacity. Teplárenstvo s kombinovanou výrobou elektrickej energie a tepla, kde sa využívajú primárne zdroje s vysokou účinnosťou, môžu zohrať významnú úlohu v stabilizácii dodávok energií,“ myslí si Vrátný.

Združuje teplárne

MH Teplárenský Holding, ktorý združuje teplárne v Bratislave, Trnave, Martine, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach, predpokladá za minulý rok výnosy v objeme 319 miliónov eur. V medziročnom porovnaní by sa tak mali zvýšiť o 72 miliónov eur.

Očakávaný hospodársky výsledok po zdanení za minulý rok očakáva holding na úrovni 50 miliónov eur. V tomto roku plánuje preinvestovať necelých 34,5 milióna eur. Z toho takmer 30 miliónov eur do obnovy a zvyšok do rozvoja.

Prepája aktivity

MH Teplárenský holding, a. s. vznikol 1. mája 2022. Prepája aktivity šiestich štátnych teplárenských spoločností v Bratislave, Trnave, Zvolene, Martine, Žiline a v Košiciach. Zabezpečuje tepelný komfort a poskytuje služby pre približne 320 tisíc domácností.

Holding ročne vyrába 2 600 gigawatthodín tepla a 650 gigawatthodín elektriny. Jediným akcionárom je MH Manažment, a. s., ktorý je podriadenou organizáciou Ministerstva hospodárstva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.