Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Štátnej venezuelskej ropnej spoločnosti PDVSA hrozí bankrot

Koncern má do piatka (21. 10.) čas, aby presvedčil zahraničných veriteľov o výmene čoskoro splatných dlhopisov za nové s dlhšou dobou splácania. PDVSA sa snaží vymeniť dlhopisy splatné v roku 2017 za dlhopisy splatné v roku 2020. Namiesto aktuálneho minimálneho úroku 5,25 % ponúka zvýšenie úroku na 8,50 %. Ak sa firme nepodarí presvedčiť veriteľov o výmene, bude mať ťažkosti so splatením dlhu a hrozí jej komplikovaná situácia. Celkovo ide o dlh vo výške 5,325 miliardy USD (4,84 miliardy eur).

„Ak nebude mať ponuka na výmenu dlhopisov úspech, pre firmu môže byť veľmi ťažké včas vyrovnať splatné úvery,“ uviedol koncern.

Venezuela je vysoko závislá od exportu ropy, z týchto príjmov financuje drahé sociálne programy. Koncern PDVSA, ktorý je kompletne v rukách štátu, zamestnáva 150.000 ľudí. Venezuela má najväčšie zásoby ropy na svete. Krajine však chýbajú peniaze na modernú ťažobnú techniku. Príčinami krízy, v ktorej sa PDVSA aktuálne nachádza, sú prepad cien ropy a zlé hospodárenie. Venezuela je navyše v hlbokej recesii a má najvyššiu infláciu na svete.

(1 EUR = 1,0993 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.