Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

Štátne teplárenské firmy budú mať absolútnu exekučnú imunitu

„Cieľom návrhu zákona je poskytnúť ustanoveným aktívam držiteľa povolenia na výrobu a rozvod tepla, ktorý je právnickou osobou so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, exekučnú imunitu,“ konštatuje sa v návrhu novely.

Subjektom exekučnej imunity má byť držiteľ povolenia na výrobu a rozvod tepla, ktorý je právnickou osobou so 100-% majetkovou účasťou štátu. Predmetom exekučnej imunity má byť nehnuteľný majetok takéhoto subjektu, jeho peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje v jeho vlastníctve, ako aj iný jeho majetok, ak slúži na výrobu a rozvod tepla.

Fico: Nebudeme tolerovať vytváranie súdnych sporov z ničoho

Štát nebude pri 100-% štátnych teplárenských firmách tolerovať vytváranie miliónových súdnych sporov z ničoho. Uviedol to včera na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico. „Rešpektujem rozhodnutia súdov, nepôjdem v žiadnom prípade proti nim. Nebudeme však tolerovať vytváranie 30-miliónových súdnych sporov z ničoho. Prijali sme preto dnes rozhodnutie a dávame do parlamentu návrh, že exekučnú imunitu budeme poskytovať aj všetkým spoločnostiam, ktoré sú 100-% štátne spoločnosti s povolením na výrobu a rozvod tepla,“ priblížil.

Pripomenul, že Západoslovenská energetika, Paroplynový cyklus (PPC) aj Bratislavská teplárenská (BAT) v minulosti patrili do rúk štátu. Medzi BAT a PPC vtedy vznikol vnútropodnikový spor, ktorý mal pôvodne nízku hodnotu.

PPC neskôr v privatizácii získala investičná skupina Penta. „Výsledkom bolo, že PPC v rukách Penty viedol súdny spor s BAT, ktorá je 100-% štátna spoločnosť. Tento spor sa zo smiešnych pár korún dostal až na úroveň 30 miliónov eur,“ upozornil premiér.

Štát spor medzi BAT a PPC podľa Fica najskôr vyhral, potom však rozhodol Ústavný súd (ÚS) SR, na ktorom Pentu zastupoval Radoslav Procházka (predseda mimoparlamentnej strany #Sieť, pozn. TASR). Na základe ústavnej sťažnosti Procházka pomohol Pente dosiahnuť na ÚS SR zrušenie predchádzajúcich rozhodnutí v prospech štátu, pripomenul Fico. „Rozhodovalo sa opäť a súdy tentoraz vyšli v ústrety Pente, ktorá má v rukách právoplatný vykonateľný titul vo výške 30 miliónov eur voči štátnej BAT,“ dodal predseda vlády.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.