Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
2. januára 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Štátne dotácie v energetike stoja domácnosť 38 eur ročne

Štátne dotácie v energetike stoja priemernú domácnosť 38 eur ročne. Na dotácie v energetike sa skladáme všetci v poplatkoch za elektrinu. Ako informovali analytici z Útvaru hodnoty za peniaze, vyzbierané poplatky pokryjú vyše 90 % dotácií štátu v energetike.

V rámci toho štát dotuje podporu zelených zdrojov energií, kombinovanú výrobu elektriny a tepla a výrobu elektriny z uhlia.

Zvyšných menej než 10 % financuje štátny rozpočet a výnosy z predaja emisných kvót. Za tieto výdavky štát kompenzuje ceny elektriny pre veľké podniky,“ uviedli analytici na sociálnej sieti.

Bezuhlíková ekonomika

Dotácie v energetike pomáhajú podľa analytikov Slovensku priblížiť sa k bezuhlíkovej ekonomike. „Sú vhodné napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Bez nich by bol podiel vyrobenej elektriny z OZE výrazne nižší. Pomáhajú podnikateľom mať stabilný biznis plán, keďže ich výkupné ceny nepodliehajú výkyvom na trhu s elektrinou,“ podotkli analytici.

Na podporu výroby elektriny z OZE ide ročne zhruba 260 miliónov eur. Ide o najväčšiu dotačnú schému na Slovensku. „Nie je však jasné, do akej miery a či ide o najlepšiu formu podpory, keďže na začiatku neboli definované jasné ciele a merateľné ukazovatele. Keďže je podpora určená pre všetky elektrárne na OZE vybudované počas trvania schémy, nevytvára dostatočný tlak na efektivitu,“ myslia si analytici.

Aukčné schémy

Budúcnosťou OZE môžu byť aukčné schémy, ktoré sa na Slovensku zavádzajú. Uchádzači medzi sebou súťažia ponúknutím najnižšej ceny za vyrobenú megawatthodinu elektriny, vďaka čomu by mali byť podporené najefektívnejšie formy výroby z OZE.

V máji 2022 zverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR pilotnú výzvu, z ktorej sa prerozdelí 18 miliónov eur z Plán obnovy a odolnosti SR. V pláne sú schémy za ďalších 104 miliónov eur.

Súčasná situácia na trhu s energiami vytvára tlak na zvyšovanie efektívnosti vynaložených verejných prostriedkov a tiež mení opodstatnenosť niektorých dotácií,“ konštatovali analytici.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.