Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martinská teplárenská a Fico - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Pavol Remiaš
12. apríla 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Štátna tepláreň v Martine chce skoncovať s uhlím

Od roku 2010 sa v Martine spaľuje za účelom výroby tepla aj drevná štiepka. Foto: TASR/Remiaš

Spoločnosť Martinská teplárenská prejde modernizáciou palivovej základne. Tepláreň v štátnych rukách nesplnila sprísnené emisné limity, ktoré platia od začiatku minulého roka. Rezort životného prostredia udelil podniku výnimku, osobitný režim pre zariadenia CZT, s platnosťou do konca roka 2022. Zámer už investor predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Štátna tepláreň je dominantným výrobcom tepla v Martine a tiež správcom primárnych rozvodov. V súčasnosti je v prevádzke parný kotol s fluidným spaľovaním plynu a biomasy K4, ktorý sa využíva v letnom i prechodnom období. V prípade potreby slúži ako jeho záloha kotol K5 na plyn, ktorý ale funguje maximálne 240 hodín ročne. Počas vykurovacej sezóny v zime funguje hlavne kotol K6 spaľujúci hnedé uhlie, pričom záložným zdrojom je identický granulačný kotol K7.

Výroba elektriny vzrastie na trojnásobok

Ukončenie uhoľnej prevádzky sa dotkne dvoch vyše 25 rokov starých kotlov na hnedé uhlie K6 a K7. Nahradiť ich majú kogeneračné jednotky s tepelným výkonom 3×22 MW, ktoré bude poháňať plyn a 4 horúcovodné kotly s tepelným výkonom 4×14,9 MW. Vyradenie z prevádzky čaká turbínu TG2, pričom kotol K4 sa pripojí na turbínu TG3, ktorej sa zníži výkon na 10 MW.

Výroba elektriny vzrastie trojnásobne, pričom minimálne pätina produkcie bude mať pôvod z obnoviteľného zdroja energie – biomasy.  Trojica kogeneračných jednotiek sa bude po ukončení modernizácie využívať ako základný energetický zdroj v režime celoročnej prevádzky. V zimných mesiacoch sa o výrobu tepla postarajú spoločne s fluidným kotlom K4. Počas extrémnych mrazov môžu tepelný výkon dopĺňať takisto horúcovodné kotly.

Aká zostava kotlov bude v Martine po modernizácii?

Označenie kotla

K4

K5

3 x KGJ

4 x HK

Typ kotla

Parný s fluidným spaľovaním

Parný

Plynový motor

Horúcovodný plynový kotol

Menovitý príkon

65,0 MW (100% záloha v palive)

68,5 MW

14,8 MW

3 x 21 – 22 MW

4 x 14,9 MW

Menovitý výkon (v teple)

59,6 MW

59,6 MW

12,14 MW

3 x 7 – 9 MW

(v závislosti na teplote vzduchu)

4 x 14,5 MW

Palivo

Zemný plyn

Drevná štiepka

Zemný plyn

Zemný plyn

Zemný plyn

Prevádzka **

Prechodné a zimné obdobie

Záložné zariadenie*

Celoročne

V špičke / záloha K4 alebo KGJ

Predpokladaný počet prevádzkových hodín **

0

Cca 3500 – 5000 hod/rok

0

Spolu cca 14000

– 20000 hod/rok

Spolu cca 1300 –

1400 hod/rok

Po modernizácii budú energetické zariadenia Martinskej teplárenskej „aj za najnepriaznivejších uvažovaných emisných a rozptylových podmienok spĺňať pre všetky prevádzkové stavy požiadavky legislatívy pre ochranu kvality ovzdušia,“ uvádza sa v predloženej správe EIA.

Koniec uhlia v Martine prebehne postupe

Ministerstvo hospodárstva už minulý rok v novembri vydal pre Martinskú teplárenskú osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky.

So začiatkom prác sa počíta v poslednom štvrťroku 2017. Trvať by mali 14 mesiacov. Likvidácia uhoľných zariadení sa spustí až po úspešnom uvedení nových zariadení do prevádzky. Stať by sa tak mohlo od 3 do 5 rokov potom, čo tepláreň získa povolenie na trvalú prevádzku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.