Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Financie kompenzácie peniaze
Foto: ilustračné, GettyImages
9. mája 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Štátna pomoc vlani prekročila 950 mil. eur, najviac jej smerovalo na podporu hospodárstva v dôsledku vojny na Ukrajine

V minulom roku poskytol štát pomoc na úrovni takmer 954 mil. eur. Z toho necelých 62 % bolo z národných zdrojov a zvyšných 365 mil. eur tvorili prostriedky z fondov Európskej únie. Ako sa ďalej uvádza v Správe o poskytnutej štátnej pomoci v SR za rok 2023, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, celková výška štátnej pomoci sa vlani medziročne znížila o približne 192 mil. eur, teda o takmer 17 %.

Pokles objemu finančných prostriedkov poskytnutých v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022 je spôsobený najmä znížením objemu poskytnutej pomoci v súvislosti s mimoriadnou situáciou spôsobenou nákazou COVID-19,“ konštatuje sa v správe. Podiel poskytnutej štátnej pomoci na hrubom domácom produkte bol v uplynulom roku 0,78 %, na jedného obyvateľa to v eurách predstavuje 175,8 eur.

Najväčší objem štátnej pomoci smeroval na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska voči Ukrajine. Celkovo išlo o sumu prevyšujúcu 246 mil. eur. Na ochranu životného prostredia putovalo 172 mil. eur a na rozvoj regiónov 118 mil. eur. Najvyšší objem štátnej pomoci vlani poskytlo Ministerstvo hospodárstva SR, nasledované rezortami životného prostredia a práce sociálnych vecí a rodiny.

V porovnaní s rokom 2022 stúpla pomoc poskytnutá na podporu hospodárstva v dôsledku vojny na Ukrajine, ochranu životného prostredia, rozvoj regiónov, zamestnanosť ale aj financovanie malých a stredných podnikov či kultúru a záchranu kultúrneho dedičstva. Naopak, medziročné zníženie pomoci zaznamenala výroba energie, prenos a rozvod, pôdohospodárstvo, pomoc poskytnutá v súvislosti s ochorením COVID-19 a odvetvová pomoc – ochrana životného prostredia a energetika.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.