Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Pink Dispatcher (licencia Creative Commons)
18. novembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Štátna podpora OZE sa má sprísniť

Rezort hospodárstva v stredu predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona a o podpore OZE a vysokoúčinnej kombinovanej výroby. Najväčšie zmeny sa dotknú výrobu elektrickej energie zo solárnych zdrojov. Regulátor zároveň získa povinnosť zmeniť podmienky systému štátnej podpory, ak je návratnosť investícií kratšia ako 12 rokov.

Zmeny vo fotovoltaike

Výstavba slnečných elektrární sa presunie na strechy budov. Štát tak podporí len solárne zariadenia, ktoré sú umiestnené na strešnej konštrukcii alebo obvodovej stene budovy. Ministerstvo hospodárstva chce návrhom ušetriť rozsiahle plochy ornej pôdy.

Zároveň sa posunie miesto výroby elektriny k jej spotrebe. Znížia sa tým straty pri distribúcii elektrickej energie.

Podpora pre fotovoltaické zariadenia sa bude vzťahovať len pre zariadenia s inštalovaným výkonom do 100 kW.

Rozšíri sa zákonné portfólio OZE

Novelizovaný zákon navrhuje rozšíriť kategórie obnoviteľných zdrojov. Do jednotlivých druhov OZE chce totiž zahrnúť aj aerotermálnu a hydrotermálnu energiu. Ide o druh energie, ktorá sa ukladá vo forme tepla v okolitom ovzduší alebo v povrchových vodách.

Navrhuje sa zároveň neuplatňovať zníženie ceny elektriny v konkrétnych prípadoch. Stane sa tak v prípade, že sa podpora zo štátnych programov použila na ekologizáciu výrobných zariadení, na zníženie emisií znečisťujúcich látok a zlepšenie životného prostredia plnením nižších emisných limitov znečisťujúcich látok.

Tvrdšie podmienky pri modernizácii zariadení

Zámerom novelizácie je tiež zamedzenie špekulatívnych investorov. Spresňujú sa preto podmienky v prípade rekonštrukcie alebo modernizácie. „Náklady na rekonštrukciu alebo modernizáciu technologickej časti zariadenia výrobcu elektriny musia byť vyššie ako 50 % investičných nákladov na obstaranie porovnateľnej technologickej časti zariadenia výrobcu elektriny,“ píše sa v návrhu.

Ak poslanci NRSR schvália návrh novely zákona č.309/2009 o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), do účinnosti vstúpi od 1. apríla 2011.

Predkladateľom novelizácie je poslanec Ľudovít Jurčík (SaS). Začiatkom novembra sa jeho návrh novely posunul do druhého čítania. Podľa opozície bol tento návrh protiústavný v dôsledku retroaktívneho účinku. Vzťahoval by sa teda aj na projekty, ktorým už štát podporu poskytol. 

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.