Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Banici bane SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Baníci z Hornonitrianskych baní - ilustračná snímka. Foto: SITA / Milan Gross
4. apríla 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Štátna podpora baníctva u nás dosiahla od roku 2005 úroveň 44,6 mil. eur

Štát dotoval ťažbu z baní v rokoch 2005-2010 celkovou sumou 44,6 mil. eur. Z toho na podporu uhoľného baníctva išlo 26,78 milióna eur a na podporu útlmu rudného baníctva smerovalo 17,83 milióna eur.

„Zlepšenie súčasného stavu podpory baníctva na Slovensku je možné viacerými spôsobmi. Pokiaľ ide o uhoľné baníctvo, v zásade je opatrenie možné hľadať jednak v oblasti štátneho rozpočtu a jednak v oblasti regulácie cien elektriny, vyrábanej z domáceho uhlia,“ konštatoval v analýze rezort hospodárstva.

Ťažba uhlia na hornej Nitre je podľa MH SR významným zdrojom zamestnanosti a sociálnych istôt v regióne, a preto bude potrebné pokračovať v jej podpore aj v budúcnosti. „Je potrebné preskúmať spôsoby, akými štát baníctvo podporuje a hľadať optimálne spôsoby podpory ťažby uhlia na Slovensku do budúcnosti s cieľom minimalizovať dosahy tejto podpory na cenu elektriny pre domácnosti aj podnikateľov.“

„Čo sa týka štátnej pomoci poskytovanej uhoľnému baníctvu do budúcnosti, štátna pomoc už nebude smerovaná na otvorenie alebo sprístupnenie nových ložísk uhlia a ťažbu uhlia, ale len tým uhoľným baniam, ktoré budú zatvárať prevádzky v súlade s plánom zatvorenia vykonateľným do 31. decembra 2018. Prevádzka týchto uhoľných baní sa musí definitívne ukončiť v súlade s plánom zatvorenia,“ uvádza sa ešte v ministerskej analýze.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.