Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico Ukrajina - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii v priestoroch Úradu vlády SR Foto: TASR/Michal Svítok
4. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Štát vypovedal Slovenským elektrárňam zmluvu o prenájme Gabčíkova

Štát dnes vypovedal spoločnosti Slovenské elektrárne, v ktorej vlastní väčšinový podiel Enel, zmluvu o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Po ôsmich rokoch prevádzkovania vodnej elektrárne Gabčíkovo talianskou spoločnosťou Enel a sprivatizovanými Slovenskými elektrárňami sme sa rozhodli pre vážne porušenia tejto zmluvy dnešným dňom zmluvu o prevádzkovaní Gabčíkova s inštalovaným výkonom 720 MW vypovedať,“ povedal dnes Fico na tlačovej konferencii.

Prenájom Vodnej elektrárne Gabčíkova Slovenskými elektrárňami sa skončí 10. marca 2015. Vodnú nádrž bude následne naplno využívať Slovenský vodohospodársky podnik. Štát má podľa Fica záujem prevziať na seba celý profit z výroby elektrárne.

Štát údajne nemá prehľad 

Vláde podľa Fica chýbajú  základné informácie, ktoré by jej umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku v elektrárni pre štát spravodlivé. „Zároveň nevidíme žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv tejto vodnej elektrárne, ktorá má trvácnosť 20 rokov. Tie už uplynuli,“ zdôvodnil premiér. 

Slovenské elektrárne získali najväčšiu vodnú elektráreň na Slovensku do prenájmu na 30 rokov počas privatizácie pred 8 rokmi. V roku 2006 bola podpísaná dohoda so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba.

Podľa Fica by mali Slovenské elektrárne platiť vodohospodárom 5 miliónov eur ročne, ktoré sa majú použiť na údržbu vodného diela. „Toto talianska spoločnosť Enel spochybňuje. Dokonca požaduje od SR zaplatenie 43 miliónov eur naspäť, vraj za to, že nám vyplácajú tieto peniaze na základe platne podpísanej zmluvy. Dodnes platia všetky tieto peniaze len s veľkou výhradou.“

Premiér zároveň pripomenul, že jeho vláda už v roku 2007 napadla zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo na súde, pretože ju považovala za neplatnú. Slovenské súdy však v tomto spore dodnes nerozhodli.

Osem rokov prevádzkovania elektrárne na Dunaji malo priniesť Slovenským elektrárňam už 340 miliónov eur, tvrdí Fico. „Ak by nebola Vodná elektráreň Gabčíkovo súčasťou privatizácie v podobe prenájmu, kúpna cena Slovenských elektrární sa znižuje podľa zmluvy o 240 miliónov eur. Aby bolo teda zrejmé, o akú nezmyselnú privatizáciu išlo v roku 2006,“ skonštatoval. 

Arbitráže sa nebojíme, tvrdí premiér

Vláda má na vypovedanie zmluvy právo, podčiarkuje Fico. „Myslíme si, že akékoľvek pokusy talianskej spoločnosti Enel o akúkoľvek náhradu škody budú neúspešné,“ dodal predseda vlády SR.

Vypovedanie zmluvy oznámil Fico v čase, keď zadlžený Enel dostal nezáväzné ponuky investorov na predaj 66 % akcií v Slovenských elektrárňach. O aktíva sa uchádza česká energetická spoločnosť ČEZ a konzorcium rafinérie Slovnaft a maďarského podniku MVM Group.

Slovenské elektrárne: Obvinenia odmietame

Najväčší výrobca elektriny na Slovensku rezolútne odmieta obvinenia predsedu vlády SR, že porušuje zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo. „Opätovne zdôrazňujeme, že sme vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne. Očakávame oficiálne oznámenie výpovede a nevylučujeme, že podnikneme právne kroky na ochranu našich práv,“ uviedla pre energia.sk Jana Burdová, hovorkyňa  Slovenských elektrární.

V stanovisku sa ďalej píše, že spoločnosť Slovenské elektrárne dostáva každý rok 35 % výnosov z elektriny, ktorá sa vyrobila v Gabčíkove, ale zároveň platí všetky fixné prevádzkové náklady a náklady súvisiace s údržbou vodného diela. „Spoločnosť nepretržite investuje do projektov na zvyšovanie prevádzkovej spoľahlivosti a bezpečnosti elektrárne,“ konštatuje Burdová.

Slovenské elektrárne zdôrazňujú, že všetky povinnosti vo vzťahu k štátu si plnia. „Sme úprimne prekvapení dnešnými tvrdeniami o generálnej oprave elektrárne, pretože obaja akcionári spoločnosti sa na poslednom valnom zhromaždení, 21. novembra 2014, dohodli na realizácii generálnej opravy turbíny o dva roky skôr oproti plánovanému termínu. Na základe tohto rozhodnutia sme už začali pripravovať príslušnú dokumentáciu a informovali spoločnosť Vodohospodárska výstavba i Úrad vlády SR o novom pláne generálnych opráv turbíny, ktoré môžu začať s prípravnými prácami v roku 2015,“ uzavrela Burdová.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.