Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelne zdroje energie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. novembra 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Štát uvoľňuje ďalšiu kapacitu pre pripájanie nových malých obnoviteľných zdrojov do siete

Ako uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek, táto kapacita je určená najmä pre malých podnikateľov, samosprávy, školy či nemocnice. „Posilňujeme lokálnu sebestačnosť na báze obnoviteľných zdrojov,“ podotkol Klimek.

Ako uviedol predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Peter Dovhun, štát uvoľnením aktuálnej kapacity umožní pripojiť sa viac ako tisícke subjektov, ktoré si postavili na strechách budov napríklad fotovoltické panely s výkonom do desať kilowattov. Podľa Dovhuna, kapacita bude uvoľnená najmä na území západného Slovenska.

Navýšenie limitov pre nové žiadosti o pripojenie pomôže najmä žiadateľom na západnom Slovensku, kde bolo ich vybavovanie od júla 2022 z technických príčin pozastavené. Jedná sa hlavne o nemocnice, školy, verejné inštitúcie, samosprávy a malých a stredných podnikateľov,“ doplnil Dovhun.

Narastajúci záujem o pripájanie nových zariadení na výrobu obnoviteľných zdrojov energie z radov domácností a podnikateľov sleduje Západoslovenská distribučná (ZSD) už dlhodobo. Tento trend je v poslednom období najvýraznejší na západnom Slovensku, kde sa voľné kapacity na pripájanie nových zdrojov obsadzujú najrýchlejšie.

Preto vítame toto uvoľnenie, ktoré umožní pripojiť do sústavy výrazne väčší počet lokálnych zdrojov aj na našom distribučnom území. Len za posledný rok narástol počet záujemcov o fotovoltické riešenia z radov domácností desaťnásobne a v súčasnosti spracúvame mesačne viac ako 1 400 žiadostí o pripojenie malého zdroja. Zvýšený záujem očakávame aj pri lokálnych zdrojoch a preto pripravujeme opatrenia, aby nenastávalo pri spracovávaní požiadaviek zdržanie na našej strane,“ zhodnotil predseda predstavenstva ZSD Tomáš Turek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.