Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova MDVRR - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sídlo ministerstva dopravy
24. júla 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Štát tento rok obnoví desiatky verejných budov

Povinnosť obnovy tohto typu budov ustanovila európska smernica o energetickej efektívnosti. Od členského štátu EÚ sa vyžaduje, aby od 1. januára 2014 každoročne obnovil 3 % z celkovej podlahovej plochy vykurovaných alebo chladených budov, ktoré vlastnia a využívajú ústredné orgány štátnej správy. Dosiahnuť tak majú aspoň minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť.

„Vypracovanie plánu obnovy je príležitosťou uplatniť efektívne opatrenia a výrazne prispieť k požadovaným celkovým úsporám energie a hlavne potrebnému zníženiu emisií oxidu uhličitého (CO2). Hĺbkovou obnovou budov sa okrem zníženia spotreby energie a emisií CO2 zabezpečí predĺženie životnosti budov, užívateľskej bezpečnosti a zlepšenie hygienických podmienok pri užívaní budov,“ uvádza rezort výstavby v predkladacej správe.

Materiál obsahuje zoznam budov ústredných štátnych orgánov, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť, a zoznam budov v ich vlastníctve, ktoré budú obnovené z prostriedkov vyčlenených zo štátneho rozpočtu a Operačného programu (OP) Kvalita životného prostredia (KŽP).

Do zoznamu budov určených na obnovu bolo zaradených 41 budov ústredných štátnych orgánov s podlahovou plochou väčšou ako 250 štvorcových metrov (m2). Ich celková podlahová plocha je 112.008,6 m2. Ide o budovy ministerstiev spravodlivosti, financií a obrany.

Predpokladaný objem investícií určených na obnovu predstavuje 17.743.494,04 eura. Zo štátneho rozpočtu by sa malo obnoviť 38 budov s odhadovanou výškou nákladov 16.595.092,04 eura a pomocou eurofondov v rámci OP KŽP tri budovy pri nákladoch zhruba 1.148.402 eur.

Všetky budovy už majú spracovanú projektovú dokumentáciu a vyčíslené predpokladané investičné náklady, ale nie všetky majú vydané stavebné povolenie.

© TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.